Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda výrazně zpřísnila. Povinné testy v práci a ve škole, neočkovaní se skoro nikam nedostanou

Vláda Andreje Babiše
Vláda Andreje Babiše
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vláda se podle premiéra Andreje Babiše (za ANO) shodla na pokračování plošného testování ve školách. Předpokládá, že nová protiepidemická opatření budou platit do konce února. Řekl to po dnešním jednání vlády. Zavede se také plošné testování ve firmách. Jako potvrzení o bezinfekčnosti se už ale PCR ani antigenní testy uznávat nebudou, pouze očkování a prodělání koronaviru.

Potvrzení o bezinfekčnosti je nyní třeba překládat například při návštěvě restaurací, sportovišť, kulturních a dalších hromadných akcí či například u kadeřníka. Nově už nebude stačit test a bude potřeba prokázat se covid pasem potvrzujícím očkování nebo dokladem o prodělání nemoci.

Kontroly tzv. covidových certifikátů budou v novém režimu stejné jako dosud. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), podle kterého bude nadále hlavní odpovědnost na provozovatelích a organizátorech akcí. 

Personál restaurací a dalších podniků už od 1. listopadu neměl obsloužit nikoho, kdo není očkován proti covidu-19, onemocnění v posledním půlroce prokazatelně neprodělal, případně neměl platný negativní test na koronavirus. Vláda dnes schválila návrh, podle kterého od pondělí až na výjimky nebudou uznávány testy.

"Neobejde se to bez individuální zodpovědnosti," dodal Vojtěch s tím, že pokud se lidé budou snažit nastavená pravidla obcházet, může dojít k dalšímu zpřísnění restrikcí, například úplnému zrušení hromadných akcí. Na dodržování nutnosti prokázat se covidových certifikátem bude podle ministra i nadále dohlížet hygiena ve spolupráci s policií.

Ke kontrole dokladů může obsluha restaurací využít aplikaci čTečka pro mobilní telefony. "Chtěl bych poprosit provozovatele a organizátory, aby využívali čTečku. Aplikaci si kdokoliv může pořídit do svého chytrého telefonu. Skenování trvá sekundu," dodal Vojtěch.

Výjimky z opatření budou mít mimo jiné ti, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů. Těm ale lékař musí důvod kontraindikace očkování zapsat do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN). Vojtěch přiznal, že kontrola je v těchto případech problémem, na který se bude třeba zaměřit.

Vláda se shodla na pokračování testování ve školách

Podle ministra zdravotnictví bude testování nastaveno tak, aby nemusely chodit do karantény celé třídy, ale jenom pozitivně testovaný žák. "Bude to tak, jak to bylo doposud. Testy budou zaváženy do škol ze Správy státních hmotných rezerv, budou se testovat děti, které jsou neočkované," popsal Vojtěch. Testovat se bude antigenními samotesty, vláda podle Babiše řešila jejich nákup. Do pondělního jednání kabinetu bude shromažďovat požadavky tak, aby bylo dost testů do konce února.

Ve středu hlavní hygienička Pavla Svrčinová hovořila o tom, že plošné testování nemá dostatečný efekt, což se ukazuje v zemích, jako je Rakousko nebo některé německé spolkové státy, kde se na šíření nákazy neprojevilo. Proto se podle ní po dvou kolech testování 22. listopadu a 29. listopadu pokračovat nemělo. Testovat navrhovala pouze v ohniscích nákazy, jak rozhodne krajská hygienická stanice.

Právě ukončení testování ve školách odborníci kritizovali. Podle nich se vláda takzvaným bavorským modelem, který dál neuznává negativní testy, měla inspirovat kompletně. "Inspirovali jsme se v bavorském modelu, ale není to bavorský model. Aby se ty detaily neporovnávaly," řekl dnes Babiš.

Od 22. 11. již nebude možné se při ubytování na kolejích prokazovat Ag samotestem. Ubytování bude možné pouze s prokázaným OTN, kdy T = PCR test ne starší než 72 hodin nebo Ag test z odběrového místa ne starší než 24 hodin. Testem se bude nadále potřeba prokazovat každých 7 dní.

— Robert Plaga (@RobertPlaga) November 18, 2021

V současné době je schváleno plošné testování antigenními samotesty ve školách na pondělí 22. a 29. listopadu. V části škol se testuje už od začátku listopadu. V pondělí 1. listopadu odhalily testy v osmi okresech asi 700 pozitivně testovaných. O týden později se testovalo v 31 okresech a nákaz bylo 3423, z nich více než tři čtvrtiny byly na základních školách. Ve 22 okresech se testovalo také v pondělí 15. listopadu, výsledky ještě k dispozici nejsou.

Povinné testování platí pro základní a střední školy. Vysokoškolští studenti mají povinnost při výuce nosit respirátory. Povinnost předkládat covidový certifikát mají ubytovaní na vysokoškolských kolejích. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) na twitteru napsal, že kromě potvrzení o očkování nebo prodělané nákaze bude možné se prokázat dál také negativním testem každých sedm dní, u antigenního ne starším než 24 hodin a u PCR testu ne starším než 72 hodin.

Testování ve firmách zřejmě jen pro neočkované

Vláda podle premiéra zavede i plošné testování ve firmách. Příspěvek by měl být ve stejné výši jako na jaře. Počítá se s tím, že opatření bude platit do konce února příštího roku. 

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) doplnil, že testování ve firmách by vláda měla schválit v pátek, opatření by mělo platit už od pondělí, uvedl.

Každý člověk, který půjde do práce, se bude podle Havlíčka muset prokázat certifikátem o očkování, prodělané nemoci covid-19 nebo negativním testu. Zároveň zůstane možnost otestovat se antigenní samotestovací sadou na místě, a to pod dohledem.

Testování se bude týkat jen neočkovaných lidí, vláda ale pravděpodobně podle Havlíčka schválí, že se budou muset testovat i očkovaní lidé nad 60 let.

Testování se bude podle Havlíčka vztahovat na všechny typy firem, platit to bude i pro státní organizace a obce.

Jednání vlády o opatřeních bude pokračovat v pátek a pondělí

Vláda ANO a ČSSD se kvůli úpravě opatření proti šíření covidu-19 sejde znovu v pátek v poledne, kdy rozhodne o přesném textu usnesení. Pokračovat v jednání bude kabinet v demisi v pondělí večer, kdy ministři budou jednat o kompenzacích pro firmy.

Kabinet o budoucnosti koronavirových pravidel začal jednat toto pondělí, kdy však ministři po třech hodinách k žádnému rozhodnutí nedospěli. Dnes rozhodli o zavedení pravidel podobných tzv. bavorskému modelu, ale s některými rozdíly, řekl Babiš. Testování ve školách bude pokračovat, opět se bude testovat i ve firmách, pravděpodobně do konce února. "Zítra (v pátek) ve 12:00 bude další vláda, která rozhodne o textaci," řekl Babiš.

Odklad schválení přesného textu opatření na pátek podle Babiše není způsoben tím, že by kabinet zvažoval, zda nebude nutné vyhlásit nouzový stav. "Úředníci to musí napsat, aby to vláda mohla odhlasovat," uvedl.

Další zasedání kabinetu bude v pondělí, kdy se obvykle konají řádná zasedání. Podobně jako tento týden začne až večer, tentokrát v 17:00. "Budeme na něm řešit kompenzace pro firmy," řekl Babiš. Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) uvedl, že v pondělí předloží konečný návrh programů na podporu podnikatelů, detaily ještě kabinet řeší s příslušnými svazy.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 vláda ČR Andrej Babiš firmy školství

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy