reklama

"Odešla vynikající herečka a statečná žena," napsal premiér Andrej Babiš na twitteru.

"Byla nejen vynikající herečka, ale také statečná žena, kterou osud nešetřil v osobním ani v pracovním životě. Její otevřenost, odvaha a vytrvalost, s nimiž se dokázala postavit nepřízni doby, pro nás zůstávají stejně významné a inspirující jako její umění," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na twitteru napsal, že Chramostová byla statečná, zásadová a lidská. "Velká umělkyně, velký život, velký osud," uvedl.

Senátor Pavel Fischer připomněl, že herečka byla jednou z prvních signatářek Charty 77. "Měla vnitřní morální pevnost, kterou neotřáslo ani dvacet let zákazů a perzekucí. Takoví lidé jsou vzácní. Čest její památce," napsal.

Za obrovskou ztrátu označil úmrtí Chramostové předseda TOP Jiří Pospíšil. Chramostovou charakterizoval jako velkou herečku a statečnou ženu, která se nebála postavit komunistickému zlu a bojovat za svobodu a demokracii.

Lítost nad odchodem herečky vyjádřil i předseda hnutí STAN Vít Rakušan. "Nechť odpočívá v pokoji ať už se státním pohřbem, nebo bez něj. Úžasné na této dámě je totiž právě to, že byly pro ni důležitější činy než gesta," napsal na twitteru.

"Chramostová spojovala 20. a 21. století české kultury a politiky a nikdy neztratila schopnost kritického pohledu a odstupu," uvedl v reakci na hereččino úmrtí ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant. V československé a české kinematografii podle něj zůstává Chramostová neobyčejně silnou, monumentální osobností. "Patos, který herce dokáže tak často zradit, ji vždy posiloval a byl autentickou součástí jejího působení v divadle, ve filmu i ve společnosti," dodal.

Herec David Prachař, který se s herečkou setkal mimo jiné v Divadle Kolovrat a byl s ní v poslední době v užším kontaktu, obdivuje na Chramostové schopnost vrátit se na jeviště po dvacetileté pauze, vynucené podpisem Charty 77. "Je to obdivuhodné a ojedinělé," řekl Prachař a dodal, že i návrat po mnohem kratší době bývá pro herce těžký.

Podle Prachaře byla Chramostová jedním z mála lidí, kteří dokázali otevřeně psát o svém vztahu ke vstupu do komunistické strany. "Od té doby jsem nic tak svobodného a objektivního nečetl," uvedl herec. Dodal, že až do své smrti byla Chramostová schopná nadhledu. "Nepropadala žádným sentimentům, ani nad svým životem, ani nad okolím," řekl Prachař ČTK.

reklama