Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WHO podpořila vakcínu od AstraZeneca, přínosy převyšují rizika

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Přínosy vakcíny od společnosti AstraZeneca převažují nad jejími možnými riziky a měla by se proto k očkování používat i nadále. Dnes to řekl šéf evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge. Uvedl také, že nejhorší vývoj epidemie nemoci covid-19 v Evropě WHO momentálně eviduje ve středovýchodní části kontinentu.

"V současnosti převažují přínosy (vakcíny) AztaZeneca nad riziky a její užívání by mělo pokračovat, aby zachraňovala životy," řekl Kluge novinářům. Reagoval tím na rozhodnutí řady zemí EU preventivně pozastavit používání tohoto britsko-švédského očkovacího preparátu. Důvodem kroku byly informace o několika případech úmrtí v důsledku krevních sraženin u očkovaných osob, přímá souvislost s očkováním prokázána zatím nebyla.

"Při vakcinačních kampaních je běžné upozorňovat na možné nežádoucí účinky. To nezbytně neznamená, že tyto události souvisejí s očkováním," dodal Kluge s tím, že ani WHO si dosud není žádné takovéto souvislosti vědoma. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by měla své závěry o vakcíně zveřejnit dnes odpoledne.

Kluge dále uvedl, že současná situace je nejnaléhavější v regionu, který byl úspěšný v boji proti nákaze v prvních šesti měsících roku 2020. "Je to střední Evropa, Balkán a pobaltské státy, kde incidence, počet lidí v nemocnicích a úmrtí jsou jedny z nejvyšších na světě," řekl představitel WHO s tím, že zrychlování šíření nákazy se nyní přesouvá směrem na východ.

Přírůstky infikovaných rostou v celé Evropě již třetí týden po sobě - jen za posledních sedm dní podle WHO přibylo na kontinentu 1,2 milionu případů. Přibývá také úmrtí spojených s covidem-19, a to rychleji než ve stejnou dobu loni. Zatím se tak v tomto ohledu neprojevil ani pozitivní efekt očkování.

"Pokročilá vakcinace sama o sobě neodstraňuje riziko šíření nákazy, protože ti nejvíce ohrožení nejsou hnacím motorem šíření infekce," uvedla zástupkyně evropské pobočky WHO v Kodani Catherine Smallwoodová. Jako příklad zmínila Srbsko, které se řadí k nejrychleji očkujícím zemím v Evropě, přesto tam nyní nakažených dramaticky přibývá.

Témata:  WHO očkování AstraZeneca

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Staroměstské náměstí si připomíná třetí výročí války. Na akci vystoupil i prezident Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v sobotu zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.