reklama

"Je lepší něco přehnat, než něco zanedbat," uvedl Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech na serveru deníku Blesk. Opatření by podle hlavy státu měla trvat s ohledem na vývoj epidemie ještě "minimálně měsíc nebo měsíc a půl". Hamáčka prezident podpořil podle svých slov i volbou oblečení, protože si vzal červený pulovr. Hamáček si získal v poslední době popularitu díky svému vystupování v červené mikině.

Prezident vyzdvihl Hamáčkovu roli při zajištění dodávek ochranných prostředků z Číny, které by už měla mít všechna potřebná pracoviště. Pokud někde chybí, například v domovech pro seniory, je to podle Zemana chyba distribuce. Prezident ocenil i šití domácích roušek, ty by ale situaci nezachránily. "Počet ušitých roušek je jedna tisícina toho, co potřebujeme," řekl. Respirátory by podle Zemana měli mít potřebnější lidé než státní úředníci, pokud nepracují v rizikovém prostředí.

Zeman podpořil kroky vlády v boji s pandemií i přes přátelskou kritiku, která se týkala například počátečního omezení otevírací doby v restauracích, kterou druhý den následovalo jejich uzavření. Podle Zemana není dobré vládu za přijímaná opatření kritizovat. Nenese vinu ani za nedostatek ochranných prostředků, protože pandemii žádná vláda neočekávala, řekl prezident. K nařízení nosit na veřejnosti roušky uvedl, že při procházkách v lese to není nutné. "Nošením roušky chráníte ty druhé, takže když jdete například na procházku do lesa, tak roušku nepotřebujete," řekl Zeman.

Zrušení cestování za hranice pro turisty pod dobu jednoho roku zdůvodnil Zeman tím, že pokud by byla nákaza do Česka přivlečena ze zemí, kde není zcela vymýcena, znehodnotilo by to práci všech českých odborníků. Léčit ekonomiku před zdravím občanů by bylo to samé, jako zapřahat vůz před koně, uvedl také Zeman. "Představa, že ekonomiku rozhýbáme tím, že ušetříme na léčbě koronaviru, je naprosto nesmyslná, zrůdná," dodal. Prezident také odmítl dělit lidi na schopné a neschopné práce, což byla praxe v nacistických koncentračních táborech.

Evropská unie v epidemii nového typu koronaviru dle prezidenta selhala, Poukázal na vyjádření předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která se vyslovila proti uzavírání hranic.

"Naprosto selhala Evropská unie a zejména Evropská komise," řekl prezident. Dodal, že to nechce dál rozvádět. Doporučováním otevření hranic von der Leyenová podle něj zadělávala na pokračování a růst epidemie.

Zeman uvedl, že je rád, že česká vláda hranice uzavřela. "Kdyby se hranice otevřely, tak to znamená výbuch epidemie nesrovnatelně větší, než když jsou uzavřené," řekl.

V rozhovoru pro agenturu DPA koncem března von der Leyenová řekla, že uzavírání hranic jednotlivými členskými státy koronavirus nezastavilo, naopak uškodilo mnoha firmám a přerušilo dodavatelské řetězce v Evropě. Pouze vnitřní trh unii přinesl takový blahobyt a sílu, uvedla.

Evropské národní státy podle Zemana v krizi většinou obstály. "Ne všechny, ale náš ano," řekl. Epidemie prokázala neschopnost koordinované akce EU, podotkl. Poukázal na to, že EU například nemá žádný pandemický plán, takže bude zapotřebí ho vytvořit.

Podle prezidenta by se měla změnit pravidla chování EU i politici v jejím čele. "Snažme se, aby v čele EU stáli lidé typu těch, kteří tam byli otci zakladateli, a ne ty šedivé úřednické nuly," řekl.

reklama