Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výročí Karla IV. se oslaví společně s výročím hradu Kašperk, dělí je od sebe 40 let

Logo oslav 700. výročí narození Karla IV. vytvořilo Studio Najbrt
Logo oslav 700. výročí narození Karla IV. vytvořilo Studio Najbrt
Foto: Studio Najbrt

Kašperk - Letos uběhne 700. výročí narození největšího z českých panovníků, Karla IV. Oslavy narozenin římského císaře budou probíhat také na hradě Kašperk, který společně s Karlem letos také slaví své výročí, 660 let od svého založení.

O víkendu 7. – 8. května proběhnou dvě velká výročí ve středověkém stylu. Během obou dnů bude probíhat středověká slavnost, která připomene dobu panování Karla IV. Představí se krásné tanečnice, středověká hudba, žonglérská a akrobatická vystoupení, rýžování zlata nebo hradní vojenská posádka v plné zbroji či výcvik bojových koní.

Na hradním nádvoří se návštěvníci budou moci setkat s levou rukou Karla IV., tedy jeho heroldem, dalšími jeho pobočníky a přáteli. A pokud nebude panovník příliš zaměstnán svými povinnostmi, přijede se na svůj hrad podívat osobně. Nebudou chybět ani prohlídky hradu a to jak prostřednictvím obou hradních okruhů (Život na hradě a Stavba hradu), tak i Interaktivních prohlídek pro děti. K dispozici ude také bohaté občerstvení a to i ve středověkém stylu.

Od května 2016 do února 2017 bude hrad Kašperk zastoupen na velké výstavě v Národním technickém muzeu v Praze, s názvem Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV. A společně s dalšími strážními hrady Karla IV., kterými jsou hrady Radyně u Starého Plzence, hrad Lauf u Norimberka a zřícenina hradu Karlsfried u německé Žitavy, bude hrad Kašperk představen na speciální výstavě Strážní hrady Karla IV. v tomtéž muzeu.

Témata:  Karel IV. cestování hrad Kašperk

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 14:55

Ukrajina není to jediné. O co Putinovi doopravdy jde?

První kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa k dosažení dohody o Ukrajině vyvolaly v Moskvě bouři emocí. Ruská média, která v posledních třech letech hlásala odklon od „dekadentního“ Západu směrem k Číně a Severní Koreji, nyní s nadšením citují západní zdroje, píše Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

film Drømmer

Vítězem Berlinale se stal norský snímek Drømmer

Norský film Drømmer (Sny) režiséra Daga Johana Haugeruda získal na 75. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale hlavní cenu – Zlatého medvěda za nejlepší film. Snímek vypráví příběh dospívající Johanny, která se zamiluje do své učitelky, avšak její city nejsou opětovány. Na popud matky a babičky své představy promítne do románu. Film je třetí částí Haugerudovy trilogie o lásce a sexualitě a byl jedním z devatenácti soutěžních snímků.