Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Muchovu Slovanskou epopej v Praze vidělo přes 380 tisíc lidí, v únoru poputuje do Japonska

Veletržní palác v Praze
Veletržní palác v Praze
Foto: Národní galerie v Praze

Praha - Slovanskou epopej, monumentální dílo secesního malíře Alfonse Muchy, od poloviny roku 2012 zhlédlo ve Veletržním paláci v Praze přes 380 tisíc lidí. Vedení metropole i Galerie hlavního města Prahy považují výstavu za úspěšnou.

Cyklus Muchových pláten byl v Praze k vidění do soboty. V únoru jej čeká odlet do Japonska. Zda bude turné pokračovat i do Číny, není jasné. Do Česka by měla měla epopej vrátit v polovině roku 2018.

"Návštěvnost Slovanské epopeje považujeme za velmi dobrou," konstatovala mluvčí galerie Michaela Vrchotová. Největší pozornosti se Muchovo dílo těšilo při zahájení výstavy a v roce 2013. "Později jsme ale zaznamenali spíš stagnaci. Změna nastala až v závěru letošního roku, kdy se přiblížil konec výstavy," řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL).

V době, kdy měla plátna domov na Moravě, je podle něj ročně vidělo asi 20.000 lidí. "Snaha města bude, aby po návratu z turné měla epopej stálou návštěvnost, která nebude klesat," doplnil.

V Tokiu bude dílo k vidění od 8. března do 5. června. Japonsko v souvislosti s 60. výročím obnovení diplomatických vztahů s Českou republikou vyhlásilo rok 2017 Rokem české kultury v Japonsku.

Podle Národní galerie jsou plátna ve výborném stavu a na transport jsou připravena. Proti se ozývají kritické hlasy. Obávají se poškození děl. Proti vyvezení díla vznikla petice, kterou podepsal i Muchův příbuzný John Mucha a starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Témata:  Slovanská epopej Praha umění Veletržní palác

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 18:25

Proč Trump baží po ukrajinském nerostném bohatství?

Americký prezident Donald Trump tlačí na Ukrajinu s požadavkem, aby mu přenechala až polovinu svého nerostného bohatství. Ukrajinský lídr Volodymyr Zelenskyj však takovou dohodu pochopitelně rezolutně odmítl, čímž si proti sobě Bílý dům poštval. A to natolik, že Zelenského obvinil z nelegitimního vládnutí a rozpoutání války s Ruskem.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

film Drømmer

Vítězem Berlinale se stal norský snímek Drømmer

Norský film Drømmer (Sny) režiséra Daga Johana Haugeruda získal na 75. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale hlavní cenu – Zlatého medvěda za nejlepší film. Snímek vypráví příběh dospívající Johanny, která se zamiluje do své učitelky, avšak její city nejsou opětovány. Na popud matky a babičky své představy promítne do románu. Film je třetí částí Haugerudovy trilogie o lásce a sexualitě a byl jedním z devatenácti soutěžních snímků.