Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Něco takového tady tisíce let nebylo. Změny počasí a klimatu děsí vědce

Zbytky ledovce, Island
Zbytky ledovce, Island
Foto: Pixmac

Současné projevy klimatické změny nemají v lidské historii obdoby nejméně 2000 let nazpět. Podle nové vědecké studie se ukazuje, že k obdobným změnám doposud nedocházelo. Podle všeho jsou současné změny unikátní ve svém globálním dopadu.

Ke klimatickým změnám docházelo v minulosti poměrně běžně. Například v roce 1815 došlo k erupci sopky Mount Tambora na jednom z indonéských ostrovů. Exploze sopky uvolnilo do ovzduší velké množství prachu, které se podepsalo nejen na lokálním klimatu, ale ochladilo léto i v Evropě. Jednalo se o největší výbuch sopky od poslední doby ledové.

Přestože alpské ledovce na takřka opačné straně zeměkoule v důsledku ochlazení se začaly zvětšovat, se současnou změnou klimatu se tato událost nedá srovnat.

Studie publikovaná v časopisu Nature pracovala s údaji dostupnými za posledních 2000 let a žádná klimatická změna, jakou způsobil i výbuch sopky Mount Tambora, ukazuje, že se nedá srovnat se současnou klimatickou změnou.

Nathan Steiger, autor studie, zmiňuje i malou dobu ledovou, která začala na začátku 17. století anebo také oteplení, kterému se říká středověká klimatická anomálie. „To, co je možné pozorovat v těchto obdobích, však nebyly globálně koherentní události,“ zdůrazňuje vědec.

Globální dopad současných změn je tudíž s minulostí neporovnatelný. Bohužel však řada politiků využívá srovnání s minulostí k bagatelizaci současných problémů. Vědci se však shodují, že skutečné globální změně klimatu čelí lidstvo teprve dnes.

Témata:  globální oteplování EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

22. května 2025 19:07

Kam se poděl Tomáš Vartecký? Záhadné zmizení vyvolává otázky

Tomáš Vartecký se v posledních mnoha měsících po rozchodu s populární zpěvačkou Annou K. stal opakovaně středem pozornosti. Jinak tomu není ani v těchto dnech, kdy za neznámých okolností zmizel z internetu jeho profil na sociální síti. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy