Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí v Evropě se jen tak nezmírní. Teploty dále porostou

Kréta, ilustrační fotografie.
Kréta, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Evropa stále čelí vlně veder, přičemž teploty v Řecku se přibližují 40 stupňům Celsia. Na kanárském ostrově La Palma se požár šíří již druhý den a stovkám hasičů se nedaří ho zvládnout. Úřady musely evakuovat již 4255 lidí, uvedla BBC.

Požár na ostrově La Palma vypukl v sobotu ráno v okolí vesnice Puntagorda na severozápadě ostrova a nyní se šíří jižně směrem k obci Tijarafe s populací kolem dvou tisíc obyvatel.

Plameny zatím zničily zhruba 4500 hektarů vegetace. Premiér Kanárských ostrovů Fernando Clavijo uvedl, že k šíření požáru přispívají suché podmínky, silný vítr a "vlna veder, kterou prožíváme".

V rozhovoru s BBC jeden z místních obyvatel jménem León Barreto uvedl, že odmítl opustit svůj dům při evakuaci, protože si přeje být řádně připraven.

"Přicházejí a chtějí, abychom přišli o všechno, na čem jsme pracovali celý život, a nyní to nechali shořet jen proto, že jsou to pravidla. Ale pak nemají pravidla, jak udělat, co je potřeba," řekl.

Kanárské ostrovy leží několik set kilometrů od západního pobřeží Afriky, poblíž jihu Maroka a Západní Sahary. Nicméně teploty na těchto ostrovech jsou výrazně nižší než v jižní Evropě, kde tlaková výše Kerberos zvyšuje teploty v Řecku, Španělsku a západním Turecku až na 40 stupňů Celsia.

Meteorologové předpovídají, že epicentrem horka, které se pravděpodobně ještě posílí v příštím týdnu, bude italský ostrov Sardinie, kde by mohlo dosáhnout až 48 stupňů Celsia, píše BBC.

Témata:  počasí Řecko

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jaro v Praze

Dubnové počasí utvrdilo meteorology v tom, čeho se obávali. Situace se stále zhoršuje

Podle nejnovější zprávy služby Copernicus Climate Change Service (C3S), kterou provozuje Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF), byl duben 2025 druhým nejteplejším dubnem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,96 °C, což je o 0,60 °C více než průměr za období 1991–2020. Tato hodnota znamená zároveň, že globální teplota zůstává 1,51 °C nad úrovní předindustriální éry (1850–1900).