Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hitler byl díky knize Mein Kampf velmi bohatý muž. Co se stalo s jeho jměním po válce?

Mein Kampf, Adolf Hitler
Mein Kampf, Adolf Hitler
Foto: Česká televize

HISTORIE – Německý nacistický vůdce Adolf Hitler byl poměrně bohatý člověk, přispěly k tomu také peníze plynoucí z prodeje jeho knihy Mein Kampf. Napadlo vás ale někdy, kdo po jeho sebevraždě tyto peníze získal? Máme pro vás odpověď.

Jak píše britský historik a spisovatel Roger Moorhouse pro server History Extra, je pravda, že kniha Mein Kampf, jejíž první svazek byl vydán roku 1925 a druhý v roce 1926, udělala z Hitlera bohatého muže. Kniha kombinuje autobiografické prvky a náhled na svět skrze ideologii, kterou vyznával, tedy nacismus. Přestože ve své době byla velkým hitem, dnes je v některých zemích zakázaná.

V době, kdy Hitler zemřel, byla jeho kniha přeložena do 16 jazyků a prodalo se jí asi osm milionů kopií. Do té doby podle odhadů kniha ročně Hitlerovi vydělávala asi milion dolarů na licenčních poplatcích. Tyto peníze byly použity například na nákup a rozšíření jeho alpského sídla Berghof.

Hitler žil asketicky, nebral ani kancléřský plat

Podle historika byl ale přes všechno své zdánlivé bohatství Hitler poněkud asketický a velké množství peněz k životu nepotřeboval. Ve skutečnosti se dokonce rozhodl vzdát svého platu říšského kancléře, jak zdůrazňoval jeho komorník. To znamená, že licenční poplatky z Mein Kampf spravoval Max Amann, Hitlerův obchodní manažer a ředitel vydavatelství Franze Eher Verlag Mnichov - jednoho z nejbohatších a nejvlivnějších nakladatelství v nacistickém Německu.

Než Hitler v dubnu 1945 zemřel, napsal závěť, ve které většinu svého majetku odkázal nacistické straně. Když ale byla po druhé světové válce zrušena, stejně jako vydavatelství Franzem Eher Verlag, byl Hitlerův zbývající majetek převeden na Bavorsko - stát, kde měl nacistický vůdce před smrtí registrovaný trvalý pobyt.

Mein Kampf nakonec vydali historici i s obsáhlým komentářem

Bavorsko dlouhá léta bránilo vydání knihy v německy mluvících oblastech, a usilovalo - s různým úspěchem – o omezení jejího vydávání na celém světě. Podle německého práva však autorská práva uplynula dnem 70. výročí autorova úmrtí, tedy 30. dubna 2015.

Loni se mnichovští historici rozhodli dílo nacistického vůdce poprvé od konce druhé světové války vydat, aby předběhli ty, kteří by jej chtěli šířit bez komentáře upozorňujícího na nacistické zločiny. Kniha s názvem Hitler, Mein Kampf – kritické vydání vyšla v roce 2016 kvůli svému rozsahu téměř 2000 stran ve dvou svazcích. Dvě třetiny obsahu knihy tvoří právě komentář mnichovských historiků. Podle agentury DPA se jí za rok 2016 prodalo 85 tisíc výtisků.

Témata:  Adolf Hitler nacisté Německo

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.