Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zlozvyk, který dohání k šílenství. Proč nám křupou klouby na ruce?

Praskání kloubů. Zvuk, který řada lidí nemůže vystát
Praskání kloubů. Zvuk, který řada lidí nemůže vystát
Foto: Pixabay

Je to zdravé nebo nezdravé? Můžeme si praskáním kloubů, prsty nějak poškodit? Na to se rozhodli přijít kanadští vědci z univerzity v Albertě. Pomocí MRI skeneru natočili, co se přesně během praskání děje.

Vědci z univerzity z kanadské Alberty udělali výzkum, co se děje, když si praskáme s klouby na prstech. Vše i natočili speciálním MRI skenerem.

Tým vědců si všiml, že při praskání kloubů se objevuje neznámé bílé světlo. Kromě toho se také tvoří malé dutinky naplněné plynem v synoviální tekutině (kloubním mazivu).

"Vzhledem k tomu, že se kloubní plochy náhle oddělí a není tam žádná tekutina, která by vyplnila volné místo, vytvoří se dutina. A to je právě ta chvíle, kdy slyšíme prasknutí," popsal profesor Greg Kawchuk z univerzity z Alberty.

Na to, zda je ale praskání klouby prstů zdravé či nezdravé, zatím vědci nedokázali odpovědět. Některé jiné studie uvádějí, že praskání může poničit povrch kloubů. Další však tvrdí, že praskání je naopak projevem zdravých kloubů.

Výzkumníci z kanadské univerzity by tento výzkum rádi využili dále. "Rádi bychom tento pokus využili v odhalování kloubních problémů předtím, než se objeví první projevy jejich poškození," uvedl Kawchuk.

Témata:  lidé lidské tělo vědci

Související

Aktuálně se děje

8:57

Izraelci posvětili příměří s Hamásem. Netanjahu má ale problém

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy