Toaleta, sprcha, podlaha? Ne, jednou z nejšpinavějších věcí v domácnosti je houbička na nádobí. Ta obsahuje miliony a miliony mikrobů, včetně blízkých příbuzných bakterií, které způsobují pneumonii a meningitidu. Ukázala to nová studie vědců, ze které cituje server Science Mag.
Vědci se detailně zaměřili na houbičky na nádobí. Objevili na nich například bakterii Moraxella osloensis, která může u lidí se slabším imunitním systémem způsobit infekce. Navíc je to právě ona, která způsobuje, že naše prádlo ve skříni smrdí, čímž je možné vysvětlit podivný zápach, který se z houbiček občas muže nést.
Odborníci pracovali celkem se 14 používanými houbičkách, ze kterých separovali sekvenci mikrobiální DNA. Poukazují na to, že ani var nebo mikrovlnná trouba na tyto bakterie neměly téměř žádný vliv, což vědci označili za poněkud překvapivé.
Pravidelně dezinfikované houby ve skutečnosti obsahovaly vyšší procento bakterií souvisejících s patogeny než houby, které nebyly nikdy vyčištěny. Může to být proto, že patogenní bakterie jsou odolnější vůči čištění a rychle kolonizují oblasti opuštěné jinými a méně odolnými bakteriemi. Je to podobně tomu, co se stane s našimi střevy po antibiotické léčbě, říkají vědci.
Když vědci položili houby pod mikroskop, zjistili, že jediný krychlový centimetr může být zamořen více než 50 miliardami bakterií, což odpovídá přibližně sedminásobku počtu lidí obývajících Zemi. Taková bakteriální hustota se podle vědců vyskytují pouze ve stolici. Ale nebojte se – řešení, jak udržovat houbu čistou, je jednoduché. Prostě ji každý týden vyměňujte.
Témata: zdraví, zajímavosti, viry a bakterie
Související
17. června 2024 5:02
12. prosince 2022 12:33
18. listopadu 2022 12:12
6. června 2022 13:00
12. března 2022 18:37
10. března 2022 4:53