Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lékařská revoluce na dosah: Bude protizánětlivá injekce zachraňovat životy?

Jedna protizánětlivá injekce může významně snížit riziko srdečních selhání a rakoviny.
Jedna protizánětlivá injekce může významně snížit riziko srdečních selhání a rakoviny.
Foto: Pixmac

Boston/Barcelona - Protizánětlivé injekce jsou léčivem budoucnosti. Dokáží snížit riziko infarktu a zpomalit vývoj rakoviny. Podle doktora Paula Ridkera, který výsledky studie představil na včerejší konferenci v Barceloně, se jedná o "novou éru v terapii".

Výzkumný tým, který působil v nemocnici Brigham a Women's Hospital v Bostonu, přišel na to, že přeživší srdečních záchvatů, kteří dostali protizánětlivou injekci zvanou canakinumab, čelili do budoucna méně srdečním útokům. Stejně tak byla snížena výskyt rakoviny až o polovinu u osob, kteří byli stejným přípravkem léčeni se vzácným zánětem.Doposud jsou statiny hlavním lékem pro prevenci infarktů. Fungují na principu snižování hladiny cholesterolu v krvi, ale čtvrtina osob po srdečním záchvatu, kteří statiny užívají pravidelně, do pěti let zasáhne další útok.U pacientů, kteří dostávali injekce canakinumabu, hlásil tým 15 procentní snížení rizika kardiovaskulárních příhod, včetně fatálních a nefatálních infarktů a mrtvic. Také potřeba drahých lékařských procedur byla snížena o 30 procent."Poprvé jsme definitivně dokázali, že snížení zánětu nezávisle na cholesterolu omezí kardiovaskulární riziko," řekl Paul Ridker. "To má dalekosáhlé důsledky. Využitím zcela nového způsobu léčby pacientů, bychom mohli významně zlepšit výsledky u některých vysoce rizikových skupin obyvatel."

Podle Ridkera se jedná o další velký průlom v lékařství. "Během svého života jsem zažil tři velké zlomy v oblasti kardiologie. Prvním bylo přijetí faktu, že na srdečním onemocnění mají podíl životní styl, strava a kouření. Tím druhým byl objev statinů. A nyní přichází třetí zcela nová éra," řekl Ridker.Výzkum se však neobešel i bez vedlejších účinků. Vědci uvádějí zvýšenou pravděpodobnost úmrtí na závažnou infekci u jednoho pacienta z 1000 léčených. Dále taky nedokáží vysvětlit, proč léčba funguje jako prevence rakoviny, u plicních onemocnění se šance snížila až o 75 procent. Profesor Martin Bennett, kardiolog z Cambridge, který se studie nezúčastnil, ale k výsledkům uvedl, že jsou důležitým předpokladem pro pochopení toho, proč se infarkty vyskytují. Zároveň taky zmínil svoje obavy z vedlejších účinků. Jen ve Velké Británii je každoročně hospitalizováno na 200 tisíc osob se srdeční příhodou. Těmto lidem se pak preventivně podávají statiny, ale jenom snižováním cholesterolu se problém nevyřeší. Nová studie tak může být skutečně revoluční a přinést velké změny a výsledky v léčbě.

Témata:  léčba rakovina zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.