Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Už žádná rýmička? Vědci jsou na stopě novému objevu

Lidé
Lidé
Foto: Pixabay

Rýma, nachlazení nebo také mužská smrt na sedm není nijak nebezpečným onemocněním. Je však nepříjemná a ztěžuje lidský život. Vědci se však přiblížili k odhalení léčby na tento neduh.

Zdá se, že se vědcům podaří zbavit lidstvo rýmy jednou pro vždy. Místo toho, aby objevili nějaký zázračný nový lék, obrací se k lidskému a zvířecímu nitru. Lékem by měla být biochemická látka, která se nachází běžně v lidském těle a v těle mnoha zvířat.

Zatím to však neznamená celkový konec rýmičky. Kapesníky tedy zatím neodkládejte. Podle serveru IFL Science na výzkumu tým z Ediburgh Napier University strávil pět let zkoumáním chemických látek, které mají antimikrobiální účinky. Zaměřili se hlavně na znaky toho, že by fungovali proti rhinoviru, což je nejznámější zdroj virové infekce v lidech a hlavní příčinou rýmy.

Terčem výzkumu se staly peptidy. A výsledky výzkumu byly publikovány ve vědeckém časopise s velmi úzkým zaměřením, který se jmenuje Peptídes. Předchozí výzkumy týmu ukázaly, že peptidy ruší rozptyl rhinoviru, jiné studie naznačují, že tyto biochemické látky pomáhají tvořit imunitu různých zvířat.

Tým syntetizoval svůj vlastní peptid podle těch, které jsou běžně v tělech ovcí a prasat, aby byl kompatibilní s lidmi. Pak jej smíchali s plicními buňkami napadenými rhinovirem a sledovali, co se stane. Peptidy virus doslova napadly, přičemž však nezpůsobily žádnou škodu samotným buňkám.

Zatím se jedná spíše o koncept, je to vzrušující objev. Jeden z výzkumníků, Peter Barlow řekl pro BBC: „Tato studie znamená velký step směrem k objevu léčby.“

Tým zkoušel peptidy jen na jednom druhu rhinoviru, známých jich je však asi 99. Naštěstí jsou si však poměrně podobné, takže by tato metoda měla alespoň částečně fungovat u všech. „Zatím je výzkum v prvotním stádiu, ale budeme se snažit dojít až k vyvinutí celkové léčby rýmy,“ komentoval Barlow.

Témata:  nemoc léčba lidé

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.