Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záhadný mozek?Umíme studovat neurony, ale jeho komplexní aktivita nám uniká

Časté užívání chytrých telefonů zanechává trvalé stopy v našem mozku
Časté užívání chytrých telefonů zanechává trvalé stopy v našem mozku
Foto: Pixabay

Praha - Vědci, kteří se zabývají výzkumem mozku a centrální nervové soustavy, dokážou sledovat aktivitu jednotlivých neuronů. Zaznamenat a vyhodnotit komplexní mozkovou aktivitu je však stále nemožné, i když určitý směr se rýsuje díky takzvané optogenetické metodě.

Obtížné zkoumání mozkové aktivity je hlavním důvodem, proč neurologie nezažila v posledních desetiletích tak dynamický vývoj jako třeba kardiologie. "My teprve tušíme, jak mozek funguje. Dokážeme rozpoznat jednotlivé neurony, nicméně komplexnost mozkové aktivity tvoří právě komplexnost neuronových sítí - a tam se nám nedostává technologie," uvedl Jiří Paleček z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR, který je zároveň předsedou České společnosti pro neurovědy. 

Jednou z nových metod pro zkoumání sítí neuronů je optogenetika. Paleček uvedl, že je založená na sledování proteinu v neuronech, který fosforeskuje při jejich aktivitě. "Jde to ale jen do určitého počtu neuronů, do hlubokých vrstev se nedostaneme," řekl vědec.

Paleček se nejvíce věnuje mechanismům a možnostem léčby bolesti. "V léčbě bolesti nebylo za posledních 30 let vynalezeno nové analgetikum. Progres je v této oblasti pomalý, přesto se objevují například neurostimulační metody, které umožňují alespoň malému množství pacientů zlepšit stav. Není to ale léčba, která by zásadně pomohla a odstranila problémy," uvedl.

Zatímco akutní bolest je podle něj součástí ochranného mechanismu a současnými postupy se dá dobře zvládat, existují i neuropatické bolestivé stavy. Jejich příčinou může být poškození nervů například při diabetu, po pásovém oparu nebo následkem úrazu. "Jsou velmi obtížně léčitelné právě proto, že za jejich rozvojem stojí mechanismy odlišné od těch, které se zapojují při poškození periferních tkání - třeba když se spálíme nebo řízneme. Zde potřebujeme další poznatky, abychom tyto mechanismy objevili a dokázali těmto lidem pomoci," řekl Paleček.

Výzkum mozku a centrální nervové soustavy je podle něj potřebný i kvůli tomu, jak stárne populace a častěji se vyskytují taková onemocnění, jako je Alzheimerova choroba.

Témata:  mozek zdraví nemoc

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 15:00

ROZHOVOR: Expert radí, jak být v online světě v bezpečí

ROZHOVOR: Jak našlapovat v online světě bezpečně? Jak mít soukromí na sítích i jinde pod kontrolou? Na tyto otázky vám odpoví expert na kybernetickou bezpečnost Karol Suchánek. Připravil několik praktických rad, díky nimž můžete v online světě kráčet bezpečně a beze stresu.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy