Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hitlerova poradkyně promluvila: Jak vypadala poslední večeře nacistického vůdce?

Adolf Hitler
Adolf Hitler
Foto: National Archives

Nacistický vůdce Adolf Hitler byl v mnoha ohledech podivín. Jednou z těch "menších" zajímavostí o jeho životě je odpor, který uchovával k masu. Proto měl po svém boku odbornici na stravování, která se mu stavila o pravidelné dávky jídla, tehdy třiadvacetiletou Constanze Manziarlyovou. Jaký byl její příběh a jak vyprávěla o hrůzách, které zažila v berlínském bunkru?

Constanze Manziarlyová měla pouze 23 let, když začala pracovat jako Hitlerova odbornice na vegetariánskou stravu. Jako jedna z mála měla to "štěstí", že s ním zůstala až do roku 1945, kdy vůdce Třetí říše spáchal v berlínském bunkru sebevraždu se svou manželkou Evou Braunovou.

Dva dny po ní utekla Manziarlyová z bunkru s Hitlerovou sekretářkou Traudl Jungeovou ve skupině vedené vůdcem brigády SS Wilhelmem Mohnkem. Nacisty ale přepadli vojáci Rudé armády a odvedli do stanice metra. Od té doby Hitlerovu odbornici na výživu nikdo neviděl.

Přesto se její zážitky z bunkru zachovaly, v osobních listech své sestře totiž často psala o tom, co pod nadvládou nacistů prožívá. Prozradila tak například, že Hitlerovi připravila jeho poslední jídlo, těstoviny s rajčatovou omáčkou. 

V dopisech, které zveřejnil historik Stefan Dietrich, Manziarlyová popisuje Hitlera jako náročného a vybíravého jedlíka, který ji vystavil "nepředstavitelným těžkostem" a zanechal v ní dojem, že je jednou nohou v hrobě.

Manziarlyová se do Hitlerových služeb dostala náhodou. Na klinice v Berchtesgadenu studovala přípravu syrových vegetariánských jídel a  Hitlerův horský dům Berghof stál v blízkosti tohoto zařízení. Nacistický vůdce, který měl averzi vůči masu, si z kliniky nechával posílat jídlo, následně zaměstnal Manziarlyovou jako svou osobní výživovou poradkyni.

Vzal si ji i do bunkru v Berlíně, kde prožil poslední dny. Podle historika dostala mladá dívka nabídku, která se jednoduše neodmítá. Nadšená z ní ale nebyla. V listech popisovala, že připravit Hitlerovi jídlo je "kulinářská výzva", protože nejraději jedl proso nebo tvaroh se lněným olejem.

Jako náhradu masa měl rád houby a od začátku druhé světové války prý jako dezert jedl dvě nastrouhaná jablka. S přibývajícími roky ale bylo pro kuchařku stále těžší vypouštět z bunkru nějaké informace. 

Od roku 1944 proto začala v listech používat kódy, aby zamaskovala skutečná jména a místa. Hitler byl nazýván jako "vrchní lékař", Berghof "letovisko" a bunkr, ve kterém zemřel, byl "rekreační dům".

V jednom dopise také popisovala hrůzy, které se v bunkru odehrávaly. Uvedla například, že se kousala do jazyka strachy, když viděla Hitlerovu názornou ukázku, jak používat kyanidové kapsle.

Témata:  Adolf Hitler II. světová válka nacisté

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.