Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Každou minutu se rodí se 250 dětí a planeta praská ve švech. Kolik bude na Zemi lidí v roce 2100?

Lidé
Lidé
Foto: Pixabay

Londýn – Demografické složení lidské populace se za posledních několik staletí drasticky změnilo. Lidstvo stárne a to zejména díky rozvoji zdravotní péče a systému sociálních jistot. Jak se tyto změny promítají do populační skladby naší planety?

Kolik vlastně žije na Zemi lidí? Ani sama OSN si není přesně jistá, zda se jí podařilo započítat obyvatele i z těch nejodlehlejších koutů planety. Podle jejích údajů ale žila na Zemi v roce 1800 přibližně 1 miliarda lidí. V roce 1927 to byly již 2 miliardy. Roku 1987 dosáhlo lidstvo pěti miliardové mety. A nyní? Zhruba 7,5 miliardy.

Z údajů plyne, že se světová populace zvýšila o více než 600% za poslední dvě staletí. A počet lidí dále stoupá. Každou minutu se na Zemi narodí 250 novorozeňat. Vědci předpovídají, že kolem roku 2100 bude na naší planetě žít 11 miliard lidí.

Zajímavostí je, že mezi novorozeňaty mají výrazně na vrch chlapci. Těch se rodí každoročně víc než dívek již od roku 1960. Například v Asii a Východní Evropě tak „chybí“ více než 117 miliónů dívek.

Kde roste populace nejrychleji a kde naopak nejpomaleji? Nejrychleji lidé přibývají v Africe a Asii. V roce 2050 bude 15 z 20 nejlidnatějších zemí právě na těchto dvou kontinentech. V roce 2100 bude celá čtvrtina obyvatel Země (zhruba 4 miliardy) žít v Africe. Nejpomaleji pak populace roste (nebo dokonce přímo klesá) v Japonsku a Rusku.

V roce 2050 bude nejlidnatější zemí na světě Indie. Na druhém místě bude Čína. Třetí bude s odstupem Nigérie a těsně za ní budou čtvrté Spojené státy. To souvisí i s tím, jak se ve vyspělých zemích prodlužuje průměrný věk dožití. Již ve třiceti zemích světa dosahuje přes 80 let. Jedničkou je v tomto směru Japonsko s údajem lehce nad 83 let. Těsně druhé je Švýcarsko s věkem přes 82,5 roku.

Těsně pod osmdesátkou se zastavily Spojené státy, průměrný věk dožití je zde 79 let. O deset let méně se pak v průměru dožívají Rusové (69 let). Na samém chvostu žebříčku je pak Středoafrická republika. V ní lidé v průměru umírají rok před padesátkou.  

Témata:  lidé Afrika Asie děti

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.