Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pozor na demenci: Malý trik může pomoci v boji s nemocí stáří

Důchodci, ilustrační fotografie
Důchodci, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Lidé se dožívají stále vyššího věku. Řadu seniorů, a nejen jich, však ohrožují neurodegenerativní onemocnění jako je například demence. Určité jednoduché návyky mohou podle nové studie proti těmto problémům bojovat.

Neurodegenerativní onemocnění je zastřešující termín pro celou řadu stavů, které primárně ovlivňují neurony v lidském mozku. Patří sem například Alzheimerova a Parkinsonova choroba i dědičný stav, který poškozuje určité nervové buňky v mozku – takzvaná Huntingtonova choroba (HD).

A přestože v současné době neexistuje na Huntingtona léčba, nová studie zveřejněná v časopise eNeuro možná našla způsob, jak zlepšit kvalitu života pacientů s diagnózou tohoto onemocnění. Trik je jednoduchý - spočívá v tom stravovat ve stejnou denní dobu.

Kromě toho, že byla zjištěna lepší exprese genů v oblasti mozku spojené s kontrolou těla, která často degeneruje v Huntingtona, studie rovněž zjistila, že pravidelná jídla zlepšují jak stravovací návyky, tak celkové zdraví, vysvětluje server The Independent.

Výzkumníci z University of California v Los Angeles omezili příjem stravy u myší, které byly geneticky upraveny tak, aby měly Huntingtona. A zatímco jedna skupina dostávala potravu pouze v šestihodinovém intervalu, kdy byla nejaktivnější, zbytek myší měl možnost jíst, kdykoli se jim to líbilo.

Výsledky ukázaly, že myši, kterým byla podávána strava pravidelně, prokázaly zlepšenou expresi genů a lepší kardiovaskulární zdraví. Tým proto věří, že omezení stravy na osmihodinové intervaly může být užitečným nástrojem pro kontrolu lidských neurodegenerativních onemocnění. 

„Tato data naznačují, že výživové plány by mohly hrát roli při léčbě Huntingtonovy choroby a mohly by vést k vývoji nových možností léčby neurodegenerativních poruch," uvedl profesor Christopher Colwell. „Změny v životním stylu, které nejen zlepšují kvalitu života, ale také zpomalují progresi onemocnění u pacientů s Huntingtonem, jsou velmi potřebné,“ dodal lékař.

Témata:  lidé důchodci

Související

Aktuálně se děje

20. ledna 2025 22:21

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Složil přísahu a chce vyhlásit nouzový stav

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Inaugurační den začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Po složení prezidentské přísahy přednesl inaugurační projev.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy