Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dějiny, o kterých se nemluví: Německo se sloučilo s Rakouskem, dlouho jim to nevydrželo

Berlín, ilustrační foto
Berlín, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Před 100 lety, 12. listopadu 1918, bylo po rozpadu rakousko-uherské monarchie a konci první světové války vyhlášeno Německé Rakousko, krátkodobý, mezinárodně neuznaný stát. Jeho existence skončila po přijetí saint-germainské smlouvy v roce 1919.

Rakouský císař a uherský král Karel I. abdikoval 11. listopadu 1918 ve stejný den, kdy bylo v lese u Compiegne podepsáno příměří mezi Německem a státy Dohody, čímž skončila první světová válka.

O den později rakouský parlament oficiálně vyhlásil Německé Rakousko a jmenoval sociálního demokrata Karla Rennera kancléřem. Cílem nového státu bylo spojení s Německem a stát si nárokoval mimo jiné i velké části Československa, třeba i Brno, Olomouc a Jihlavu.

Rakousko přijalo 21. října 1919 smlouvu ze Saint-Germain-en-Laye, která byla podepsána 10. září 1919 a jež zakazovala název Německé Rakousko a upravovala hranice nově vzniklých států s Rakouskem.

Tím vznikla první Rakouská republika, která se potýkala s obrovskými hospodářskými problémy a nestabilními vládami dvou znepřátelených politických stran. Skončila v roce 1934 poté, co kancléř Engelbert Dollfuss nastolil autoritativní režim a vládou jedné strany.

Tečkou pak byl tzv. anšlus 12. března 1938, kdy bylo Rakousko začleněno do německé říše. V referendu tento krok schválilo 99,7 procenta obyvatel.

Témata:  historie Rakousko Německo

Související

Aktuálně se děje

9:41

Zemřela Eliška Wagnerová, výrazná osobnost polistopadové české justice

Českou justici zasáhla během víkendu smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřela někdejší místopředsedkyně Ústavního soudu či bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová. Je považována za jednu z nejvýznamnějších osobností novodobých českých právních dějin.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy