reklama

Rakouský císař a uherský král Karel I. abdikoval 11. listopadu 1918 ve stejný den, kdy bylo v lese u Compiegne podepsáno příměří mezi Německem a státy Dohody, čímž skončila první světová válka.

O den později rakouský parlament oficiálně vyhlásil Německé Rakousko a jmenoval sociálního demokrata Karla Rennera kancléřem. Cílem nového státu bylo spojení s Německem a stát si nárokoval mimo jiné i velké části Československa, třeba i Brno, Olomouc a Jihlavu.

Rakousko přijalo 21. října 1919 smlouvu ze Saint-Germain-en-Laye, která byla podepsána 10. září 1919 a jež zakazovala název Německé Rakousko a upravovala hranice nově vzniklých států s Rakouskem.

Tím vznikla první Rakouská republika, která se potýkala s obrovskými hospodářskými problémy a nestabilními vládami dvou znepřátelených politických stran. Skončila v roce 1934 poté, co kancléř Engelbert Dollfuss nastolil autoritativní režim a vládou jedné strany.

Tečkou pak byl tzv. anšlus 12. března 1938, kdy bylo Rakousko začleněno do německé říše. V referendu tento krok schválilo 99,7 procenta obyvatel.

reklama