Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak se přenáší nemoci? Kýchání a kašlání je méně rizikové než jiné metody

žena
žena
Foto: Pixabay

Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete, když na vás dotyčný zakašle nebo kýchne. Podle lékařů je ale mnohem větší riziko nákazy skryto za jinou činností. Za dotekem nosu.

Zápal plic je onemocněním, které děsí především seniory a malé děti s oslabenou imunitou. Může se rozvinou do život ohrožujících zdravotních komplikací. Vědci ale nyní zjistili, že se přenáší poměrně nečekaným způsobem.

Britští vědci zjistili, že některé nemoci, jako právě zápal plic, se mohou šířit i dotykem. Vyplývá to ze studie zveřejněné odborném magazínu European Respiratory Journal.

Nejde však o ledajaký dotyk. Nakazit se sice můžete i přímým kontaktem s předměty, na kterých se nacházejí mikroorganismy vyvolávající zápal plic, musíte si ale poté, co se jich dotknete, kontaminovanýma rukama přetřít nos.

V podobném duchu může být rizikový i kontakt s nakaženým člověkem. Stačí se jej dotknout a poté se podrbat na nose. Tím je podle vědců přenos infekce zaručen.

Zápal plic doprovázejí bolesti hlavy, kašel, rýma a zvýšená teplota. Dosud ale byli lékaři přesvědčeni, že bakterie vyvolávající tuto nemoc se přenášejí pouze vzduchem prostřednictvím kapénkové infekce.

Nové zjištění tak klade větší a důraznější požadavky na hygienu. Nestačí se tedy při kontaktu s nemocným vyhýbat jeho kašli a kýchání, je rovněž nutné si pořádně umýt ruce.

Témata:  lidé lékaři

Související

Aktuálně se děje

16. července 2025 9:41

Bylo to ráz na ráz. Pavel Trávníček poprvé vysvětlil, proč musel na operaci srdce

Pavel Trávníček v minulém týdnu pořádně vyděsil fanoušky, když jej postihly náhlé srdeční potíže, které si vyžádaly operační zákrok. Populární herec ale rychle uklidnil situaci, když odhalil, že se brzy chystá zpátky do práce. Nyní prozradil další podrobnosti svým německým příznivcům. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy