reklama

5) Adele Spitzederová

V mládí herečka a zpěvačka Adele se polepšila a stala se z ní zapálená křesťanka. Jako cnostná žena si roku 1869 otevřela v Mnichově banku. Slibovala vysoké výnosy a bonusy za přivedení nových klientů. Ano, Adele vynalezla pyramidové schéma! Sama sebe pak prezentovala jako dobrou samaritánku, co podporuje chudé. Vše prasklo roku 1872. V tu dobu měla její banka 32 000 klientů. Ti přišli o 38 milionů zlatých (dnes 400 milionů eur). Bavorskem se prohnala vlna sebevražd. Adele se ocitla ve vězení. Jenže proti jejímu „podnikání“ ještě nebyl zákon! Přesto však nakonec skončila ve vězení: za neplacení daní. O podvody se pokoušela dál, ale štěstí už jí nepřálo. Zemřela roku 1895 v 63 letech v chudobě.

 4) William Cameron Morrow Smith

Roku 1896 zemřel v Pittsburghu plukovník Jacob Baker a zanechal po sobě pohádkové dědictví v hodnotě 3 miliard dolarů v nemovitostech. Plukovníkovi to již poněkud nemyslelo, a tak ve své závěti vše odkázal neurčenému dědici se jménem Baker. Právník William Cameron Morrow Smith nabízel v novinách všem Bakerům vypracování žaloby na přiznání dědictví. I oni mohou být ti šťastní a peníze jim mohou připadnout… Problém byl v tom, že plukovník Baker nikdy neexistoval, a vychytralý advokát si do roku 1936, než se na vše přišlo, přivydělal na lidech s příjmením Blake 25 milionů dolarů.

3) Ivar Krueger

Švédský filmový producent, uhlobaron, bankéř, ocelář a playboy Ivar Krueger ve 20. letech 20. století přišel za svými movitými přáteli s geniálním plánem: získat světový monopol na výrobu sirek! Překvapivě většina milionářů na to kývla a peníze se jen hrnuly. V roce 1929 vypukla krize a investoři začali požadovat vyplacení peněz. Krueger oddálil jejich vyplacení na rok 1932. Krátce před tím, než mělo dojí k vyplacení peněz, však spáchal Krueger v Paříži sebevraždu. Teprve tehdy se ukázalo, že Kruegerovo „impérium“ byl jen velký podvod. O jeho smrti se pak vedly spory. Podle některých spáchal sebevraždu. Jiní tvrdili, že sebral peníze, narafičil cizí mrtvolu a zmizel na Sumatru, kde v klidu a luxusu dožil.

2) VIctor Lustig

„Mám pro vás nabídku, která se neodmítá! Víte, že je Eiffelova věž tak zrezla až se rozpadá? Jsem pověřen francouzskou vládou připravit její likvidací!“ Tak nějak rozjel svůj mistrovský kousek rodák z Hostinného Viktor Lustig. Věž se mu podařilo prodat do šrotu hned dvakrát - pokaždé za 250 000 dolarů. Poté už ovšem byla pro něj půda v Evropě příliš horká, a tak se přesunul do USA. Zde se mu podařilo podvést Al Capona. Ten mu svěřil 50 000 dolarů na investice. Poté podvodník zmizel. O několika měsících se Lustig zjevil znovu. Tvrdil, že mu investice nevyšla a peníze vrátil. Gangster překvapený jeho poctivostí mu věnoval 5000 dolarů. A to bylo to, co Lustig chtěl. Prodej „kopírovacího tiskařského lisu na dolary“ mu však již už nevyšel. V roce 1947 zemřel ve vězení.       

1) Bernard Leon Madoff

Renomovaný bankéř, finančník, ekonom, investor, zakladatel burzy NASDAQ, filantrop a miláček celebrit Bernie Madoff byl podvodníkem, kterému jeho „živnost“ procházela neuvěřitelných 48 let! Používal tzv. Ponziho schéma. Tedy sháněl bohaté investory, a z jejich investic vyplácel předešlé investory. Jednoduše vytloukal klín klínem a všechny, kdo by jej mohli odhalit, slušně podplácel. Vše vyplavalo na povrch až v roce 2008. Mezi podvedenými vedle velkých bank a firem byly i celebrity jako Steven Spielberg, Kevin Bacon, John Malkovich nebo Zsa Zsa Gabor. Za zpronevěru 65 miliard dolarů byl Madoff odsouzen ke 150 letům vězení a pokutě 170 miliard USD. Větší trest ovšem pro něj nepochybně byl, že jeho syn Mark, poté co se podvody jeho otce prozradily, spáchal sebevraždu.

 

reklama