reklama

Odstartovat cestu po Slovinsku lze z mnoha míst, my však doporučujeme začít přímo v tom nejkrásnějším, co vidět ve Slovinsku vůbec lze, a tím je Triglavský národní park.

Majestátní vodopády i průzračná koryta řeky Soči

Většina turistů začíná svou cestu v Triglavském národním parku v turistickém středisku Kranjska Gora, odkud je to jen kousek k úchvatnému vodopádu Peričnik, k přírodní rezervaci Zelenci a k pohádkovému jezeru Jasná.

Zároveň je městečko i skvělým výchozím bodem pro přejezd průsmyku Vršič, celkem 50 ostrých zatáček si můžete zpříjemnit zastávkami nejen u Ruské kaple, u pramene a velkých i malých koryt řeky Soči a u křišťálového potoku Šunikov vodni gaj. Cesta pak končí v Kobaridu, kde si nesmíte nechat ujít Napoleonův most, Italskou kostnici a vodopád Veliki Kozjak.

Další den se v Triglavském národním parku můžete vydat za poznáním Bohinjského jezera, kde se nachází i další úžasný vodopád Savica, a ujít si rozhodně nesmíte ani jezero Bled. Jedná se sice o komerčnější místo, avšak nadchne vás svou jedinečnou atmosférou. Kolem jezera vede šestikilometrová promenáda, na které si užijete Bledský ostrov ze všech stran, můžete se vydat na nejhezčí vyhlídku Mala Osojnica, vykoupat se v průzračné vodě a navštívit i místní hrad.

Trojmostí, hrad ve skále a slovinské Benátky

Z Bledu je to jen kousek do hlavního města Lublaň, které sice nevydá na týdenní dovolenou, ale při putování zemí stojí za navštívení. Za jeden den projdete všechna nejznámější místa, jako jsou například Lublaňský hrad, Staré město, Plečnikovu tržnici, Prešernovo náměstí s Trojmostím, nábřeží Lublanice i park Tivoli.

Metropole je pak zhruba 120 km vzdálená od moře, delší cestu si ale můžete zpříjemnit zastávkami u Predjamského hradu a v Postojenské jeskyni.

Z přímořských měst si rozhodně nenechte ujít městečko Piran, kde můžete posedět v místních kavárnách a nasát benátskou atmosféru, zastavit se na Tartiniho náměstí, vyjít schody ke kostelu sv. Jiří a zvonici nebo se vykoupat a odpočinout na jedné z pláží. Pokud byste ale rádi poznali nejdelší písečnou pláž Slovinska, pak budete muset do vedlejšího města Portorož.

Od moře je cesta zpět do České republiky o něco delší, zkrátit si ji ale můžete zastávkou ve vinařské oblasti Maribor, což je druhé největší město Slovinska, které se pyšní nejstarším vinným keřem na světě.

Slovinsko stojí za poznání. Ať už se vydáte ze severozápadu do středu země a poté až k moři, nebo začnete své putování na východě, svého rozhodnutí zaručeně litovat nebudete.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama