reklama

"První výzvou je přimět co nejvíce lidí, aby nosili roušky. Poté zajistit těm, kteří ji nosí, aby z toho měli co největší užitek," uvedl John Brooks z CDC.

Studie měla určitá úskalí. Výzkumníci použili chirurgické roušky od jednoho výrobce a jen jeden typ látkové roušky. Zda by výsledky byly stejné u jiných roušek, tak není jasné. Závěry CDC nicméně potvrzují některé dřívější studie, podle nichž mohou být dvě roušky účinnější než jedna. "Funguje to," prohlásil Brooks.

CDC aktualizovala svá doporučení a uvádí, že správné nošení látkové roušky přes chirurgickou může utěsnit mezery mezi rouškou a obličejem, skrze které by jinak mohly pronikat virové částice.

Někteří Američané již dvě roušky nosí. Podle expertů je to částečně kvůli novým nakažlivějším variantám koronaviru. Doporučení CDC se přitom v průběhu pandemie měnila, připomíná agentura AP. Zatímco nošení roušek bylo už před pandemií v období chřipek běžné zejména v částech Asii, v Americe nikoli. Na začátku koronavirové krize začaly roušky mizet z regálů amerických obchodů. Představitelé amerického zdravotnictví poté začali veřejnost vyzývat, aby je nenosila. "Vážně lidi - přestaňte kupovat roušky!" napsal skoro před rokem na twitteru tehdejší šéf americké zdravotnické služby Jerome Adams. O dva měsíce později, když začalo být jasné, že šířit nákazu mohou i lidé bez příznaků, začala CDC nošení roušek na veřejnosti doporučovat.

V částech USA se počet lidí s rouškami zvýšil a někde byla také zavedena povinnost je nosit. Podle nedávného průzkumu Kalifornské univerzity roušku při těsném kontaktu s druhou osobou mimo domov ale nosí jen asi polovina dospělých Američanů.

reklama