Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Studie: Nošení dvou roušek místo jedné lépe chrání před covidem

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Riziko koronavirové nákazy se pravděpodobně výrazně snižuje, pokud rouška těsně přiléhá k obličeji a dotyčný nosí dvě místo jedné. Vyplývá to z experimentů amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Jeho vědci v laboratoři zkoumali riziko nákazy při dvoumetrovém odstupu. Zjistili, že jedna chirurgická nebo látková rouška při výdechu zablokuje asi 40 procent aerosolu mířícího k hlavě osoby, jež se nadechuje. Nasazením látkové roušky přes chirurgickou se tato účinnost zdvojnásobila. Pokud měli dvě roušky oba, byl podle vědců účinnost více než 95procentní.

"První výzvou je přimět co nejvíce lidí, aby nosili roušky. Poté zajistit těm, kteří ji nosí, aby z toho měli co největší užitek," uvedl John Brooks z CDC.

Studie měla určitá úskalí. Výzkumníci použili chirurgické roušky od jednoho výrobce a jen jeden typ látkové roušky. Zda by výsledky byly stejné u jiných roušek, tak není jasné. Závěry CDC nicméně potvrzují některé dřívější studie, podle nichž mohou být dvě roušky účinnější než jedna. "Funguje to," prohlásil Brooks.

CDC aktualizovala svá doporučení a uvádí, že správné nošení látkové roušky přes chirurgickou může utěsnit mezery mezi rouškou a obličejem, skrze které by jinak mohly pronikat virové částice.

Někteří Američané již dvě roušky nosí. Podle expertů je to částečně kvůli novým nakažlivějším variantám koronaviru. Doporučení CDC se přitom v průběhu pandemie měnila, připomíná agentura AP. Zatímco nošení roušek bylo už před pandemií v období chřipek běžné zejména v částech Asii, v Americe nikoli. Na začátku koronavirové krize začaly roušky mizet z regálů amerických obchodů. Představitelé amerického zdravotnictví poté začali veřejnost vyzývat, aby je nenosila. "Vážně lidi - přestaňte kupovat roušky!" napsal skoro před rokem na twitteru tehdejší šéf americké zdravotnické služby Jerome Adams. O dva měsíce později, když začalo být jasné, že šířit nákazu mohou i lidé bez příznaků, začala CDC nošení roušek na veřejnosti doporučovat.

V částech USA se počet lidí s rouškami zvýšil a někde byla také zavedena povinnost je nosit. Podle nedávného průzkumu Kalifornské univerzity roušku při těsném kontaktu s druhou osobou mimo domov ale nosí jen asi polovina dospělých Američanů.

Témata:  zdravotnické roušky koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.