Michael Philpott se narodil roku 1956 do rodiny důstojníka a prodavačky z vojenské prodejny. Pokusil se sám o vojenskou kariéru, ale po dezerci jej z armády vyhodili. Roku 1978 se pak Philpott dostal poprvé do křížku se zákonem. Přítelkyně Kim Hillová se s ním rozešla po dvouletém vztahu. Mick byl žárlivý, násilnický a manipulativní, a to se samozřejmě dívce nelíbilo. Mick ji však nechtěl ze svých spárů pustit. Když ji nemohl mít on, neměl ji mít nikdo.   V červnu 1978 v noci vnikl do domu své bývalé dívky. Jí a její matku vážně pobodal. Obě ženy útok přežily s doživotními následky.  Přesto soud vyměřil Philpottovi pouhých sedm let.

Již za tři roky a dva měsíce byl však Mick z vězení venku. Jeho jediným plánem bylo sehnat si novou ženu. Tou se stala Pemela Lomaxova, kterou si v roce 1986 vzal. Měl s ní tři děti – dva chlapce a dceru. Žena se celou dobu modlila, aby její manžel zmizel. Neustále jí totiž ze žárlivosti bil a měl neukojitelný sexuální apetit.

 Její modlitby se splnily, když Philpott potkal šestnáctiletou Heather Kehoe. Dívka kvůli sedmatřicetiletému amantovi utekla z domova. Z vysněného ráje se brzy stalo peklo. Heather brzy porodila dva syny. Nespokojený Philpott chtěl však dceru. Čí to byla vina, že neměl dceru? No přeci ženy! A začal Heather brutálně mlátit. Když začal učit násilnému chování vůči matce i děti, a jeden útok se udál i s nožem, Heather vzala nohy na ramena. Násilnicky se však choval i ke svému okolí. Roku 1991 dostal 2 roky podmínky za rvačku.

Sexuální touha však Philpotta nepřešla. Roku 2001 se oženil se svobodnou matkou, devatenáctiletou Mairead Duffyovou. Na svatbě se ovšem nacházela i šestnáctiletá, taktéž svobodná matka, Lisa Willisová. Slovo dalo slovo a roku 2003 vytvořil Mick a obě ženy zvláštní domácnost. Mick si přistavil k domu, ve kterém rodina obývala obecní byt, karavan. V něm obě ženy střídavě přijímal na erotické hrátky.

Mick se činil a v dvoupatrovém dvoupokojovém bytě v anglickém Derby se brzy batolilo deset dětí! Nic však neměnilo jeho zvyky. Obě ženy bil a bral jim peníze, neboť, na rozdíl od něj, obě chodily do práce. Dokonce se soudil s Heather o syny. Když definitivně prohrál, zničil stromeček a obě ženy zbil. Děti se pro něj staly bezpracným zdrojem příjmů. Na sociálních dávkách dostával 8000 liber ročně.

Roku 2006 dostal Philpott „geniální“ nápad jak ze svého životního stylu vytřískat opravdu velké prachy. Mick se rozhodl stát televizní hvězdou! Představil sebe a svojí rodinu v televizním pořadu The Jeremy Kyle Show. A předvedl se v plné kráse. Toužil po větším bytu, kde by mohl mít ještě více dětí. K jeho velkému překvapení však pochopení u spoluobčanů nenašel. Naopak. Stal se pro většinu diváků ukázkovým příkladem „kultury sociálních dávek“ a selhání systému.

Mike se však nevzdal. O rok později se objevil v pořadu Ann Widdecombe Versus the Benefits Culture, v němž se bývalá konzervativní ministryně snažila přesvědčit osoby na dávkách změnit svůj životní styl. Philipotovi našla tři práce. Ani do jedné však nenastoupil. Nakonec se pohádal s moderátorkou, ji i své ženy nazval děvkami, a zavřel se v karavanu. Widdecombová o něm prohlásila, že je sobec starající se pouze o sebe, a že děti z něj mají strach.

Philpottovo impérium se začalo hroutit na začátku roku 2012. Lisa Willisová sbalila své čtyři děti a odstěhovala se k příbuzným. S násilnickým Mickem nechtěla už nic mít. Phillpott běsnil a začal plánovat pomstu, která měla zabít několik much jednou ranou. Do plánu zasvětil svého kumpána ze sexuálních orgií, které občas pořádal v karavanu, Paula Mosleye, a manželku Mairead. Plán to byl stejně zoufalý a hloupý, jako byl zvrácený.

Mick se rozhodl zapálit svůj byt a vše svést na Lisu. Dostane zpět své dětí, Lisa půjde do vězení a jako bonus ještě nový byt! Možná kápne i něco z charity. Ve čtyři ráno 11. května 2012 skrze poštovní schránku nalil do bytu benzín a škrtl sirkou. Děti v klidu spaly. Hrdinný tatínek s maminkou měli podle plánu vrazit do patra, a oknem do dvorku potomky spasit. Leč oheň byl rychlejší a „rodiče“ spasili jen sebe. Jade (10), John (9), Jack (7), Jesse (6) a Jayden (5) se udusili kouřem na místě. Jejich nevlastní bratr, třináctiletý Duwayne, zemřel po třech dnech boje o život v nemocnici. Paul uklidil kanystry a "rodičům" potvrdil falešné alibi, podle kterého měli spolu hrát kulečník a domů přijít až když požár propukl.

Philipott svým chováním okamžitě přilákal pozornost. Plácal svojí ženu po zadku, předstíral, že pláče a největší starost měl o nový byt. Policie mu sehnala pokoj v hotelu. Do něj ovšem nainstalovala odposlechy. Zkoprnělí policisté poté poslouchali hovory, o tom jak se plán zvrtl, ale že i tak lze z charity hodně získat. Mick navrhoval zpronevěřit sbírku na pohřeb dětí nebo uspořádat aukci plyšáků z pietního místa. Policie zaznamenala i sex Mosleyho s Mairead, který Mick sledoval. 

Hromadily se však i fyzické důkazy. Policie našla na šatech Philipotta a Mosleyho petrolej, a za domem i kanystr a rukavice použité při útoku, které tam Mosley schoval. Mick s manželkou okázale plakali, ale bylo jasné, že si pozornost médií užívají. Policie trojici zatkla 30. května 2012. Nesměli ani na pohřeb dětí, který se konal 22. června. Policie se bála jejich lynčování.  Jakmile se ukázala pravda o útoku, stala se totiž z Philpotta nejnenáviděnější osoba v Británii. Soud byl po předložení důkazů, i přes zapírání trojice, jasnou záležitostí. Mosley a  Mairead byli odsouzeni k 17 letům vězení. Na podmínku mohou být propuštěni po vykonání poloviny trestu. Philpott dostal trest doživotní s minimální délkou za mřížemi 15 let.

Ani za mřížemi však Philpotta nepřešla jeho touha po pochybné slávě. Občas si do britského bulváru postěžuje, že to má za mřížemi tvrdé. Někdy se naopak pochlubí, že se naučil hrát na kytaru. Naposledy pobouřila veřejnost zpráva, že se mu podařilo vysoudit z nezveřejněné státní instituce 22 000 liber. O tom, že by otec sedmnácti dětí a vrah pěti z nich, nějak svých činů litoval a truchlil za svými potomky, se zdroje nezmiňují.