Filadelfie - Hillary Clintonová se během druhého dne nominačního sjezdu demokratů podle všeobecného očekávání stane vůbec první ženou, která získá prezidentskou kandidaturu některé ze dvou hlavních politických stran v USA. Nemá ale jistou podporu Sandersových voličů
Nominaci Demokratické strany má díky výhře v primárkách jistou, ale zatím není jasné, zda nakonec získá podporu delegátů sjezdu aklamací, tedy všeobecným souhlasem. To by symbolizovalo jednotu demokratů.
Očekává se, že v dnešní den sjezdu, který začíná v 16:00 místního času (22:00 SELČ), se uskuteční jmenovité hlasování. Bernie Sanders, tedy rival Clintonové z primárek, totiž chce, aby se každý z jeho delegátů mohl k podpoře vyjádřit, jak si sami mnozí přejí. Zřejmě na konci tohoto hlasování ještě před formálním vyhlášením výsledku může Sanders navrhnout, aby delegáti přijali Clintonovou aklamací, čímž by získala stoprocentní mandát.
Tímto způsobem získal v roce 2008 nominaci i nynější prezident Barack Obama. Jeho tehdejší soupeřka Clintonová uprostřed hlasování navrhla přistoupit k aklamaci.
Pro Hillary Clintonovou to měl být vítězný večer. Její protivník Bernie Sanders pronesl v pondělí strhující projev, ve kterém vyzval své stoupence, aby v listopadových prezidentských volbách volili právě ji. Snaha dostat se do Bílého domu se však místo toho může Clintonové zkomplikovat, píše ve své analýze agentura Reuters.
Sandersův projev na nominačním sjezdu demokratů ve Filadelfii vyzýval stranu ke sjednocení proti republikánovi Donaldu Trumpovi. Když ale podpořil Clintonovou, narazil na občasné posměšky. Jde o projev Sandersovy ztráty kontroly nad vlastním hnutím.
"Jsem více než zklamaná," řekla 49letá kalifornská delegátka poté, co se Sanders pokusil získat podporu pro svou někdejší soupeřku. Stovky Sandersových příznivců pochodovaly ulicemi během prvního dne demokratického sjezdu a volaly "Chceme Bernieho!". Delegáti měli odznaky s nápisem "Bernie nebo nic". Jiní si nasadili klobouky ve stylu Robina Hooda jako znázornění požadavku na přerozdělení bohatství od majetných k chudým. Když Sanders mluvil, v hale propukla rvačka mezi jedním jeho stoupencem a příznivcem Clintonové.
Odpor ke Clintonové vyvolává otázky, zda a jak může bývalá ministryně zahraničí získat podporu přívrženců Sanderse. Bude ji potřebovat víc než kdy jindy, neboť průzkumy ukazují, že souboj s Trumpem má být velmi vyrovnaný.
Témata: Hillary Clintonová, volby v USA
Související
20. srpna 2020 8:12
8. června 2020 14:57
7. března 2020 9:31
22. ledna 2020 12:21
19. října 2019 8:57
9. října 2019 12:42