Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neobvyklý konflikt v Africe. Farmáři bojují se slony

Sloni, ilustrační fotografie
Sloni, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Nairobi - V Keni vyrůstá elektrická ohrada, která má trvale chránit slony, ale i farmáře. Ti si opakovaně stěžují, že jim přechod stád likviduje úrodu.

S mačetou v ruce Paul Njoroge obhlíží svých pět hektarů pozemků mezi údolím Rift a Mount Kenya. Jeho pole se vzpamatovávají z posledního přechodu slonů z konce dubna. "Nemáme nic proti slonům. Ale jejich činnost nás zbídačuje," říká třiapadesátiletý muž.

Na jeho poli jsou ještě vidět obrovské stopy slonů na půdě posypané polámanými větvemi, nejnovější důkazy o téměř každodenních konfliktech mezi obyvateli tohoto regionu a slony, které někdy vedou až k pytláctví.

Aby tyto incidenty omezila, zahájila nevládní organizace na ochranu slonů Space for Giants 10. června výstavbu elektrifikovaného plotu o délce 163 kilometrů, který povede kolem rezervace Western Laikipia. Oficiálního zahájení stavby se zúčastnila ministryně životního prostředí Judi Wakhunguová, guvernér Laikipie a zástupci britské armády, která projekt rovněž financuje.

Tento plot je první konkrétní operací financovanou díky penězům, které slíbil koncem dubna v Keni uvolnit summit o zákazu obchodu se slonovinou. Keňa poté zlikvidovala své zásoby sloních klů. "Pytláctví je naléhavý, ale krátkodobý problém. Z dlouhodobého hlediska se však konflikty s lidmi stanou hlavní výzvou pro zachování slonů v Africe," soudí Max Graham, zakladatel a ředitel Space for Giants.

Náhorní planina Laikipia, kde žije 6300 slonů, má druhou největší populaci těchto tlustokožců v Keni a je zároveň oblastí, kde jsou konflikty mezi lidmi a slony nejčetnější. Podle Space for Giants jich bylo za dva roky téměř 6700.

Pro místní farmáře je soužití se slony katastrofální. "V noci je neslyšíme, když přecházejí přes pahorek. Stačí ale zapraskání větvičky, moji psi začnou štěkat a já hned vím, co se děje," říká Paul.

Jennifer unikla smrti před deseti lety. Před svým domkem tváří v tvář slonu volala o pomoc, ale nemohla se strachy pohnout. Zvíře se přiblížilo a jeden kel pronikl staré dámě do levého boku. Ta dodnes musí chodit o holi. "Během dvou let zemřelo při podobných incidentech 21 lidí," vypočítává Paul. Nikdy však nepomýšlel na to, aby se odstěhoval. "Budeme tu žít dál. Pohřbíme naše sousedy a život začne znovu," říká.

Témata:  sloni Keňa

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.