Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bill Clinton oslaví sedmdesátiny. Možná se vrátí do Bílého domu

Bílý dům, Washington D.C., USA
Bílý dům, Washington D.C., USA
Foto: Pixabay

Washington - Bill Clinton, který 19. srpna oslaví sedmdesátiny, i po odchodu z funkce prezidenta USA zůstal v kontaktu s politikou. Nyní je možné, že se do Bílého domu vrátí.

Éra Billa Clintona v Bílém domě v letech 1993 až 2001 se vyznačovala ekonomickou prosperitou, střídavými úspěchy v zahraniční politice i skandály. Sexuální aféra s Monikou Lewinskou málem jeho kariéru pohřbila.

Momentálně se Clinton podílí na kampani své manželky Hillary, která je demokratickou kandidátkou na prezidentku. Pokud by v listopadových volbách uspěla, manželé by si tak prohodili role.

Clinton by patrně zastával roli prvního manžela. Hillary již dala také najevo, že by jej pověřila obnovou amerického hospodářství. "Chci mu dát za úkol oživení ekonomiky, protože jsem přesvědčena, že on ví, jak na to," řekla adeptka na první prezidentku USA.

Populární exprezident, jeden z nejlépe honorovaných řečníků současnosti, je stále politicky aktivní. Například v roce 2004 se postavil do čela úsilí OSN o likvidaci následků vlny cunami v Asii, zapojil se do boje proti epidemii AIDS, založil nadaci pro boj s nemocemi a chudobou. Byl rovněž zvláštním vyslancem OSN na Haiti po ničivém zemětřesení v roce 2010. Angažoval se také v omilostnění dvou amerických novinářek odsouzených v KLDR.

Ke Clintonovým úspěchům v Bílém domě patřila ekonomická prosperita, "bodoval" také v zahraniční oblasti; triumfem bylo v roce 1999 rozšíření NATO o tři postkomunistické země, úspěchem bylo i zklidnění situace v Severním Irsku či podíl na ukončení války v Bosně (Dayton). Za neúspěch pak Clinton považuje fakt, že se během jeho vlády nepodařilo chytit Usámu bin Ládina a také to, že nedokázal přesvědčit Izraelce a Palestince k uzavření míru.

Politik, který obdržel český Řád Bílého lva, navštívil Česko několikrát. Památný byl zejména jeho pobyt v roce 1994, kdy si obyvatelstvo získal mimo jiné hrou na saxofon v Redutě. Vřelé vztahy pojily Clintona s Václavem Havlem. Společně s manželkou se účastnil také jeho pohřbu v katedrále sv. Víta v roce 2011.

William Jefferson Clinton se narodil 19. srpna 1946 v městečku Hope v Arkansasu. Jeho otec zahynul tři měsíce před Billovým narozením při autohavárii, matka se později znovu provdala za obchodníka s auty Rogera Clintona. Jméno tohoto alkoholika a násilníka Bill později přijal za své. V mládí hrál v kapele, zpíval a chtěl být muzikantem. Až do té doby, než v roce 1963 sedmnáctiletému mladíkovi při jeho návštěvě Bílého domu podal ruku samotný John Fitzgerald Kennedy.

Vzdělání Clinton získal na Georgetownské univerzitě (mezinárodní vztahy), v Oxfordu a na Yaleově univerzitě (práva), kde poznal i svoji pozdější manželku.

Clinton, vášnivý čtenář a hráč golfu, se v roce 2004 podrobil operaci srdce, při níž mu byl voperován čtyřnásobný by-pass. Čas nutný k zotavení využil k sepsání úspěšných pamětí, které vyšly pod názvem Můj život.

Témata:  Bill Clinton Hillary Clintonová Bílý dům USA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.