Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Belgická policie prý totálně selhala. Co se stalo v Bruselu?

Policie Belgie
Policie Belgie
Foto: Collectorofinsignia

Brusel - Experti na bezpečnost se shodují: Belgické tajné služby selhaly. Přestože většinu útočníků policie znala a sledovala, nedokázala útokům zabránit. A to i přesto, že Belgii zřejmě varovalo Turecko, Izrael, Spojené státy i sám Salah Abdeslam, kterého policisté zadrželi pár dní před útoky.

Bezpečnostní složky v Belgii naprosto selhaly. Shodují se na tom experti na bezpečnost a terorismus, belgická média i někteří světoví státníci. Belgická policie zřejmě přehlédla několik varovných signálů a pro zabránění neštěstí určitě neudělala maximum.

Chyby dělaly belgické složky už dávno před bruselskými útoky. Přestože se už před deseti lety ukázalo, že čtvrť Molenbeek je líhní islamistů, pohybovalo se v ní zoufale málo policistů. Teroristé se tu proto mohli lehce schovat a plánovat útoky, aniž by je někdo omezoval.

I přesto, že se Salah Abdeslam stal v listopadu nejhledanějším mužem Evropy, belgická policie ho dokázala zatknout až čtyři měsíce po pařížských atentátech. Už týden po masakru přitom média informovala, že se Abdeslam skrývá v Bruselu.

Další chyby podle expertů belgická prokuratura udělala při výslechu teroristy. Abdeslam údajně policistům prozradil, že v Bruselu budoval teroristickou síť a plánoval další útoky. I přesto s ním ale prokuratura jednala "v rukavičkách", výslech údajně trval jen hodinu, protože byl terorista unavený.

Zjištění z výslechu navíc policisté hned sdělili médiím. Oznámili, že Abdeslam spolupracuje a získali mnoho cenných informací. Právě to podle odborníků bruselské atentáty urychlilo. Tomu nasvědčuje i fakt, že v počítači jednoho z útočníků se našel vzkaz. "Nevím, co dělat. Necítím se v bezpečí, všude mě hledají. Nevidím důvod, proč dál žít," stálo v něm.

Alarmující je také zjištění, že většina útočníků byla úřadům dobře známá. Měli kriminální minulost a měly je dokonce sledovat tajné služby. Extrémní je případ Brahima El Bakraouiho, kterého údajně zatkli Turci a vyhostili do Belgie s varováním, že jde o teroristu. Belgická policie ho však propustila a Brahim se půl roku nato odpálil na letišti.

Belgii ale varovaly i další státy. Kontrola Izraelců na bruselském letišti jen pár týdnů před atentáty odhalila velké nedostatky a doporučila nápravu. Bratry Khalida a Brahima El Bakraoiovy navíc podle televize NBC sledovaly i americké tajné složky, objevili se v databázi teroristů.

A poslední zpráva, která z Belgie přišla: rodina jednoho z útočníků po jeho odjezdu do Sýrie policii upozornila na jeho radikalizaci. Opět se ale nic nedělo. Tvrdí to bratr Najima Laachraouiho, specialisty Islámského státu na výbušniny.

Na druhou stranu odborníci předpokládají, že útoky by přišly tak jako tak. Kdyby policie hlídala jedno místo, teroristé by zaútočili někde jinde. Stejně reagují i na otázku, zda se může situace opakovat. "Vždycky může dojít k dalším útokům," řekl televizi CNN bývalý agent FBI.

Témata:  policie Belgie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.