Západ nechce připustit, že toleroval a mnohdy přímo podporoval skupiny, které v Sýrii záměrně používají chemické zbraně, aby jejich nasazení následně svalily na vládu Bašára Asada. Se závažným obviněním vystoupil bývalý analytik a expert na boj s terorismem CIA Larry C. Johnson v rozhovoru pro server rt.com.
Kdo jsou viníci?
Společné vyšetřování OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní obvinilo syrskou vládu, že během uplynulých dvou let spáchala dva chemické útoky. Teroristická organizace Islámský stát pak měla v jednom případě nasadit yperit, nebo-li hořčičný plyn.
Spojené státy na uvedenou vyšetřovací zprávu reagovaly slovy, že syrský autoritářský prezident Asad musí být hnán k zodpovědnosti. Proč však podle analytika Washington mlčel letos v dubnu, kdy tzv. umírněná protiasadovská opozice údajně nasadila chemické zbraně v bojích o Aleppo?
"Pravý problém s chemickými zbraněmi - já je nazývám takzvanými chemickými zbraněmi - je to, že se to týkalo téměř výhradně rebelů a nikoliv vlády," tvrdí Johnson. Vysvětluje, že syrská vláda měla binární chemické zbraně. V takovém typu munice se nacházejí dvě odlišné látky, které se následně sloučí a vytvoří smrtící plyn, uvádí expert.
Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.Johnson poukazuje, že tyto zbraně byly zajištěny a následně zlikvidovány za asistence Ruska a momentálně se již na syrském bojišti nevyskytují.
"Co Západ nechce připustit, je fakt, že jsme tolerovali a v některých případech přímo podporovali skupiny v Sýrii, které nasazují chlor a další chemikálie - hořčičný plyn - jako záminku s cílem shodit to na vládu Bašára Asada," konstatuje Johnson.
Bývalý pracovník CIA soudí, že jde o součást takzvané psychologické operace, přičemž cílem této kampaně je ovlivnit veřejnou pozornost a veřejné mínění a vytvořit důvod pro odstranění Asadova režimu.
Skutečnými viníky v případech nasazení chemických zbraní jsou podle experta povstalecké skupiny, které představují skutečné nebezpečí - především Fronta an-Nusrá a Islámský stát, přičemž zpravodajská komunita si je tohoto údajně dobře vědoma.
Izrael nespí
Záměrnou ignorancí ze strany OSN je podle Johnsona skutečnost, že v šesti z celkem devíti případů nasazení chemických zbraní v Sýrii nedošlo k určení pachatele. Domnívá se tedy odborník, že o tom, kdo útoky spáchal, lze pouze spekulovat, či je možné jednoznačně určit viníka?
"Jak americké, tak izraelské zpravodajské služby v reálném čase monitorují chemické jednotky, vojenské jednotky v Sýrii, které disponují chemickými zbraněmi," tvrdí analytik. Vysvětluje, že se tak děje z důvodu, jelikož z pohledu Izraele je nezbytné vyhlásit prvotní poplach, že může dojít k chemickému útoku, pokud jsou dané jednotky aktivizovány a začnou se připravovat k akci. Johnson dodává, že žádný důkaz ani náznak podobné předběžné aktivity na izraelské straně zaznamenán nebyl.
"Nejedná se o žádnou kouzelnou schopnost - syrská armáda se jenom neválí v posteli a následně nemává rukama, že se rozptýlil mrak plynu," tvrdí bývalý analytik CIA. Z tohoto důvodu soudí, že v daném případě OSN záměrně přivřela oči nad vinou protiasadovských povstalců v chemických útocích.
Rebelové podle Johnsona mohli v minulosti nasadit chemické zbraně pouze za jisté zahraniční podpory, především ze strany Turecka. "Turecké zpravodajské služby dříve poskytovaly přímou podporu rebelům v Sýrii," připomíná analytik. Spekuluje, že právě zmíněné tajné služby mohly být zapleteny do operací tohoto druhu.
Témata: Sýrie, chemické zbraně
Související
26. října 2024 11:34
26. září 2024 20:17
3. září 2024 15:03
30. května 2024 17:03
19. dubna 2024 9:32
9. dubna 2024 13:35