Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo stojí za chemickými zbraněmi v Sýrii? Expert CIA přišel se závažným obviněním

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Západ nechce připustit, že toleroval a mnohdy přímo podporoval skupiny, které v Sýrii záměrně používají chemické zbraně, aby jejich nasazení následně svalily na vládu Bašára Asada. Se závažným obviněním vystoupil bývalý analytik a expert na boj s terorismem CIA Larry C. Johnson v rozhovoru pro server rt.com.

Kdo jsou viníci?

Společné vyšetřování OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní obvinilo syrskou vládu, že během uplynulých dvou let spáchala dva chemické útoky. Teroristická organizace Islámský stát pak měla v jednom případě nasadit yperit, nebo-li hořčičný plyn.

Spojené státy na uvedenou vyšetřovací zprávu reagovaly slovy, že syrský autoritářský  prezident Asad musí být hnán k zodpovědnosti. Proč však podle analytika Washington mlčel letos v dubnu, kdy tzv. umírněná protiasadovská opozice údajně nasadila chemické zbraně v bojích o Aleppo?  

"Pravý problém s chemickými zbraněmi - já je nazývám takzvanými chemickými zbraněmi - je to, že se to týkalo téměř výhradně rebelů a nikoliv vlády," tvrdí Johnson. Vysvětluje, že syrská vláda měla binární chemické zbraně. V takovém typu munice se nacházejí dvě odlišné látky, které se následně sloučí a vytvoří smrtící plyn, uvádí expert.

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

Johnson poukazuje, že tyto zbraně byly zajištěny a následně zlikvidovány za asistence Ruska a momentálně se již na syrském bojišti nevyskytují.  

"Co Západ nechce připustit, je fakt, že jsme tolerovali a v některých případech přímo podporovali skupiny v Sýrii, které nasazují chlor a další chemikálie - hořčičný plyn - jako záminku s cílem shodit to na vládu Bašára Asada," konstatuje Johnson.  

Bývalý pracovník CIA soudí, že jde o součást takzvané psychologické operace, přičemž cílem této kampaně je ovlivnit veřejnou pozornost a veřejné mínění a vytvořit důvod pro odstranění Asadova režimu.

Skutečnými viníky v případech nasazení chemických zbraní jsou podle experta povstalecké skupiny, které představují skutečné nebezpečí - především Fronta an-Nusrá a Islámský stát, přičemž zpravodajská komunita si je tohoto údajně dobře vědoma.

Izrael nespí

Záměrnou ignorancí ze strany OSN je podle Johnsona skutečnost, že v šesti z celkem devíti případů nasazení chemických zbraní v Sýrii nedošlo k určení pachatele. Domnívá se tedy odborník, že o tom, kdo útoky spáchal, lze pouze spekulovat, či je možné jednoznačně určit viníka?  

"Jak americké, tak izraelské zpravodajské služby v reálném čase monitorují chemické jednotky, vojenské jednotky v Sýrii, které disponují chemickými zbraněmi," tvrdí analytik. Vysvětluje, že se tak děje z důvodu, jelikož z pohledu Izraele je nezbytné vyhlásit prvotní poplach, že může dojít k chemickému útoku, pokud jsou dané jednotky aktivizovány a začnou se připravovat k akci. Johnson dodává, že žádný důkaz ani náznak podobné předběžné aktivity na izraelské straně zaznamenán nebyl.   

"Nejedná se o žádnou kouzelnou schopnost - syrská armáda se jenom neválí v posteli a následně nemává rukama, že se rozptýlil mrak plynu," tvrdí bývalý analytik CIA. Z tohoto důvodu soudí, že v daném případě OSN záměrně přivřela oči nad vinou protiasadovských povstalců v chemických útocích.  

Rebelové podle Johnsona mohli v minulosti nasadit chemické zbraně pouze za jisté zahraniční podpory, především ze strany Turecka. "Turecké zpravodajské služby dříve poskytovaly přímou podporu rebelům v Sýrii," připomíná analytik. Spekuluje, že právě zmíněné tajné služby mohly být zapleteny do operací tohoto druhu.       

Témata:  Sýrie chemické zbraně

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 13:46

Británie je připravena na válku. Pokud Putin zaútočí na Evropu, budeme bojovat

Velká Británie je připravena okamžitě reagovat na případnou ruskou agresi proti dalším východoevropským zemím, uvedl podle CNN zástupce britského náčelníka generálního štábu Rob Magowan.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy