Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poničení čínských vlajek v Praze si všímají i v zahraničí. Toto se o nás píše

V noci někdo poškodil desítky čínských vlajek v pražských ulicích
V noci někdo poškodil desítky čínských vlajek v pražských ulicích
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Peking – Barvou polité čínské vlajky, která v Praze poničil neznámý vandal, upoutaly také čínský tisk. V České republice existuje navzdory dokončené politické transformaci stále několik ideologických aktivistů, kteří se zabývají ultrapravicovou politickou kampaní, napsal dnes čínský státem řízený list Global Times.

Zatím neznámí pachatelé postříkali tmavou barvou vlajky lemující ulice u příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej podle agentury Reuters řekl, že tato snaha „hrstky sabotérů" narušit návštěvu nepoškodí vztahy mezi oběma státy.

List Global Times v redakčním komentáři rovněž napsal, že incident ukazuje na „velké chyby pražské policie a na skryté nepřátelství v české společnosti".

Poukazuje také na význam, jaký ČR přikládá vztahům k Číně, a tvrdí, že se Česká republika vymanila z ideologie, která převládala v její zahraniční politice po rozpadu Sovětského svazu. Důkazem toho byla podle listu přítomnost prezidenta Miloše Zemana na vojenské přehlídce v Pekingu pořádané k loňskému výročí ukončení 2. světové války. Ve východní Evropě podle deníku mnohem více než v západní existují kruhy, které jsou posedlé odporem ke komunismu, a dále také skupiny propagující nezávislost Tibetu.

Global Times také píše, že mnozí v Tibetu nikdy nebyli, ale představují si ho jako místo, kde čínská komunistická strana potlačuje a zakazuje náboženství. „Tito aktivisté se snaží upozornit na sebe protesty pořádanými při velkých mezinárodních akcích, ale zohyzďování čínských vlajek je novinka," napsal list.

Událostí kolem návštěvy čínského prezident si všímají také světové agentury a další média. Agentura Reuters píše o protestech české opozice, která přirovnává připravovanou návštěvu k ovacím, jaké se za studené války dostávaly sovětským představitelům.

China Ekonomic Net píše o Siově návštěvě jako o novém podnětu pro už nastartované a rychle se rozvíjející čínsko-české vztahy, jimž prý někteří přezdívají vztahy „pandy a krtka".

Deník China Daily Asia píše, že vláda českých sociálních demokratů začala praktikovat pragmatickou zahraniční politiku orientovanou na ekonomickou spolupráci s Čínou. Deník uvádí Zemanovu předpověď, podle níž by čínské investice v ČR v blízké budoucnosti měly vzrůst o 1,8 miliardy dolarů (44 miliard korun).

South China Morning Post napsal, že prezident Miloš Zeman usiluje o posílení vztahů s Čínou a Ruskem od svého zvolení v roce 2013 spíš než o vztahy s NATO a Evropskou unií, i když odpovědnost za zahraniční politiku v ČR nenese prezident, nýbrž vláda. List rovněž cituje Zemanovo prohlášení z jedné z předchozích návštěv Číny kdy řekl, že se přijel spíš učit, jak dosáhnout ekonomického růstu a stabilizace společnosti než vyučovat o tržní ekonomice a lidských právech. „To bylo v ostrém kontrastu oproti politice prvního postkomunistického prezidenta Václava Havla, který byl osobním přítelem tibetského dalajlámy," podotýká list.

Anglická verze deníku Komunistické strany Číny People´s Daily ve svém článku věnovaném Siově návštěvě České republiky cituje názory českých analytiků, podle nichž nastává nová vlna čínských investic, jež podpoří ekonomiku a pomůže snížit nezaměstnanost.

Témata:  Čína Miloš Zeman návštěva čínského prezidenta v ČR

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.