Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uzbekistán hledá nového prezidenta. Nahradí diktátora Karimova žena?

Islam Karimov
Islam Karimov
Foto: kremlin.ru

Taškent - Kdo nahradí zesnulého uzbeckého prezidenta Islama Karimova? Tato otázka trápí nejen celou střední Asii od chvíle, kdy Karimova převezli ve vážném stavu do nemocnice, kde také v pátek zemřel. Se svým rychlým skonem Karimov nepočítal a nikoho za svého nástupce neurčil.

Jedním z favoritů na prezidentský úřad, který v celých dějinách Uzbekistánu zastával pouze Karimov, je premiér Šavkat Mirzijajev. Často se ale mluvilo také o tom, že by Karimovův následník mohl pocházet z jeho rodiny.

Před pár lety byla za jeho nástupce považována starší dcera Gulnara. Ta ale kolem roku 2011 upadla v nelibost. Otec ji odvolal z funkcí, do kterých ji předtím dosadil, tedy z postu vyslankyně u OSN v Ženevě a velvyslankyně ve Španělsku. Poslední dva roky u Gulnaře nikdo neslyšel a objevují se zvěsti, že ji otec nechal zavřít do vězení nebo dokonce popravit.

Tváří režimu se po odstavení starší sestry stala osmatřicetiletá Lola, mladší dcera zesnulého prezidenta. Od roku 2008 vykonává pozici vyslankyně své země u UNESCO. Její manžel Timur Tillayev, některými považovaný také za významného člena uzbecké mafie, je významný podnikatel s klíčovými komoditami, jakými jsou ropa, zemní plyn a bavlna.

Kritici Karimovova režimu poukazovali na to, že Tillyaev má díky vztahu s prezidentovou dcerou nadstandardní podmínky a v mnoha případech státech dozorované monopolní postavení.

Zatímco Gulnara byla označována za "nejnenáviděnější ženu v Uzbekistánu", Lola si zakládá na image ženy, která se snaží všem pomáhat. Vede dvě největší charitativní organizace v zemi. A je také velkou podporovatelkou sportu, především gymnastiky.

Ať už zesnulého Karimova nahradí jeho dcera Lola nebo někdo jiný, čeká nového prezidenta (nebo prezidentku) nelehký úkol. Lidé jsou po letech přísné vlády zemřelého diktátora naštvaní a chtějí zmírnění režimu. Jenže právě na to také čekají Islamisté, kteří mají v třicetimilionové zemi silnou skupinu podporovatelů.

Témata:  Uzbekistán Islam Karimov

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.