Londýn - Řada z nás musí do zaměstnání dojíždět a jak zjistili lékaři, může to uškodit zdraví. Lidé mají mimo jiné méně času na zdravou stranu, cvičení, společenské styky nebo spánek.
Průměrná doba dojíždění do práce v Anglii a Walesu dosáhla v roce 2013 délky 56 minut, přičemž většina lidí tráví čas ve vlacích, autobusech nebo uvnitř automobilů. Nejdéle tráví dojížděním Londýňané, kterým průměrně trvá 79 minut, než dorazí na pracoviště. Tím předstihli všechna americká města včetně Los Angeles, Chicaga a New Yorku.
Podle zprávy, kterou vypracovala britská Královská společnost veřejného zdraví (RSPH) kvůli dojíždění stoupá počet zkonzumovaných kalorií, zhoršuje se zdravotní stav i celkový pocit pohody, informuje CNN.
Více než polovina dotázaných cítí v důsledku dojíždění do práce stres, 44 procent z nich uvedlo, že kvůli času promarněnému dojížděním mohou trávit méně času s rodinou a přáteli, a 41 procent připustilo méně tělesné aktivity. Zhruba třetina potvrdila, že méně spí, a nedostatek odpočinku vynahrazuje jídlem s vyšším podílem nezdravé stravy.
Mezi kroky, které by tuto situaci mohly změnit nebo alespoň trochu vylepšit, patří například větší přizpůsobivost zaměstnavatelů. Ti by neměli trvat na pevné pracovní době, a pokud je to jen trochu možné, uzpůsobit pracovní dobu tak, aby se dojíždějící vyhnuli přeplněným dopravním prostředkům a komunikacím během špičky.
Další doporučení zahrnují poskytnutí většího počtu sedadel v dopravních prostředcích, či zrušení oddílů první třídy ve vlacích, aby bylo víc prostoru pro usazení cestujících.
Témata: zaměstnání, zdraví
Související
10. září 2024 17:02
21. srpna 2024 17:42
30. dubna 2024 9:12
25. ledna 2024 21:12
8. prosince 2023 17:29
1. května 2023 10:10