Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Země V4 chtějí na summitu o budoucnosti EU postupovat jednotně

Beata Szydlová, strana Právo a spravedlnost
Beata Szydlová, strana Právo a spravedlnost
Foto: pis.org.pl

Krynica (Polsko) - Země visegrádské skupiny (V4; Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko) chtějí příští týden na summitu o budoucnosti Evropské unie postupovat jednotně.

Premiéři zemí V4 se na tom shodli na dnešním společném jednání v polské Krynici. Evropská komise by se neměla zabývat politikou, řekla k tomu polská premiérka Beata Szydlová.

Ve slovenském hlavním městě bude příští týden 27 unijních členů již bez účasti Londýna řešit další směřování evropského bloku v reakci na výsledek britského referenda, podle něhož má země opustit EU.

"Chceme tam mít společné stanovisko. V4 je velkým subjektem s velkými ambicemi a potenciálem," řekla Szydlová na tiskové konferenci v Krynici.

Unie by se podle premiérů měla rozvíjet a být blíž občanům. Předseda české vlády Bohuslav Sobotka v této souvislosti řekl, že EU musí přijít s konkrétními opatřeními. "Musí jít o hmatatelné výsledky, které pocítí i občané," řekl. V rozhovorech s ostatními premiéry zdůraznil i téma možného vzniku společné evropské armády, který prosazuje.

Špičky zemí V4 také vyzdvihli potřebu, aby se unie poučila ze svých chyb. "EU je sice bohatá, ale slabá," řekl maďarský premiér Viktor Orbán.

Témata:  Visegradská čtyřka Beata Szydlová EU

Související

Aktuálně se děje

10. dubna 2026 4:00

Předpověď počasí na pátek. Meteorologové se chystají na zajímavou situaci

Česko dnes čeká zajímavá meteorologická situace. O Velikonocích vystoupaly teploty nad 20 stupňů, nyní by se opět i v nížinách mohly objevit sněhové vločky. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy