Bělehrad - Země ležící na balkánské trase mají obavy z podzimu. Podmínky na moři se zhorší, uprchlíci tak opět začnou chodit do Evropy pěšky. Srbsko už nyní žádá Francii a Rakousko o pomoc.
Po uzavření takzvané balkánské migrační trasy letos na jaře zamířil hlavní proud běženců ze severu Afriky přes Středozemní moře zejména do Itálie. Od podzimu budou ale podmínky na moři nebezpečnější a Srbsko, Bulharsko, Maďarsko a další země jsou znepokojeny, že se migranti vrátí na pozemní trasy vedoucí přes Balkán.
Mnozí se současně obávají, že vinou zhoršení vztahů mezi Ankarou a Bruselem ztroskotá i dohoda s Tureckem a navracení běženců.
Srbsko dalo najevo, že potřebuje zejména technickou pomoc s ochranou hranic před nezákonným pronikáním na své území. Srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović dnes řekl, že se o tom intenzivně jedná s Maďarskem a s maďarskou policií už bylo domluveno, že na srbskou hranici s Bulharskem pošle jeden kontingent vybavený termovizními kamerami pro sledování terénu ve tmě.
"Podobná žádost byla adresována i rakouské a francouzské policii," řekl ministr vnitra. Dal přitom najevo přesvědčení, že tyto dodatečné posily přispějí ke stabilizaci a zabezpečení srbských hranic.
"Naším úkolem je najít modely, s nimiž dokážeme zabránit ilegálním přechodům hranic. Na hranici s Bulharskem a Makedonií dnes už máme větší počet příslušníků armády a policie," řekl Stefanović.
Stefanović rovněž zdůraznil, že zásadním řešením je odpověď Evropy na otázku, co dělat s lidmi, kteří nepřicházejí z oblastí sužovaných válkou, ale jsou ekonomickými migranty.
Související
4. září 2024 16:24
30. června 2024 15:45
29. června 2024 17:13
29. dubna 2024 7:43
18. dubna 2024 10:06
30. května 2023 9:42