Damašek - Celkem 73 humanitárních organizací, které působí v Sýrii, oznámilo, že přerušují spolupráci s OSN. Vadí jim zásahy vlády syrského prezidenta Bašára Asada do rozdělování pomoci v obléhaných oblastech.
Informoval o tom server francouzské televize France24. Šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien dnes oznámil, že syrská vláda zastavila v září všechny humanitární konvoje a ve městě Halab už docházejí pohonné hmoty.
OSN chce s humanitárními organizacemi i nadále spolupracovat, a to i navzdory jejich rozhodnutí přestat se podílet na programu OSN, který se týká sdílení informací o dění v Sýrii. Tento program má za cíl koordinovat reakci na humanitární krize v blízkovýchodní zemi, kde přišly o střechu nad hlavou miliony lidí a statisíce jich byly zabity. Z obléhaných měst často přicházejí zprávy o otřesných hygienických podmínkách a hladovění.
V otevřeném dopisu Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) nevládní organizace mimo jiné napsaly, že "je jasné", že vláda prezidenta Bašára Asada má "významný a podstatný vliv na práci agentur OSN sídlících v Damašku".
Podle organizací syrská vláda zasahuje do rozdělování humanitární pomoci, blokovala například dovezení pomoci do obléhaných oblastí a rovněž musel být z některých konvojů kvůli Damašku odstraněn veškerý zdravotnický materiál. Vládní vliv je údajně vidět i na dalších partnerech OSN v Damašku, například na syrském Červeném půlměsíci (SARC). Navzdory snahám o koordinaci pomoci prostřednictvím programu OSN dělají "agentury OSN sídlící v Damašku a jejich hlavní partner SARC konečná rozhodnutí pod politickým vlivem syrské vlády", stojí v dopise nevládních organizací. K mnoha lidem v oblastech, které nejsou pod kontrolou vlády, se tak pomoc vůbec nedostane.
Témata: Sýrie, OSN (Organizace spojených národů), humanitární pomoc
Související
26. října 2024 11:34
26. září 2024 20:17
3. září 2024 15:03
30. května 2024 17:03
19. dubna 2024 9:32
9. dubna 2024 13:35