Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Večer se kvůli bojům v Sýrii sejde Rada bezpečnosti OSN

OSN
OSN
Foto: Pixabay

New York - Kvůli eskalaci bojů o syrské město Halab (Aleppo) se má dnes v 17:00 SELČ sejít Rada bezpečnosti OSN.

O veřejnou schůzku požádaly Spojené státy USA, Británie a Francie, sdělili diplomaté podle agentury Reuters.

Syrské vládní síly se v sobotu po náletech zmocnily oblasti severně od města, kterou měli dosud pod kontrolou protivládní povstalci. Je to první větší pozemní zisk armády prezidenta Bašára Asada od zahájení její ofenzivy v tomto městě.

Ofenziva začala ve čtvrtek a ohrožuje poslední zbytky naděje na obnovení příměří v Sýrii. Ovládnutí Handarátu by umožnilo kontrolu nad jednou z hlavních přístupových cest do města.

Nové nálety si podle různých zdrojů vyžádaly životy až 50 civilistů. Představitelka Dětského fondu OSN (UNICEF) v Sýrii Hanaa Singerová upozornila, že v nejlidnatějším syrském městě jsou nyní bez vody téměř dva miliony lidí.

Témata:  Sýrie Syrská krize OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:42

Papež František zemřel, co bude dál? Po pohřbu zasedne konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.