Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN se zlobí: V Halabu jsou stovky raněných, kteří potřebují evakuovat

Ruské bombardování pozic ISIS a rebelů v Sýrii
Ruské bombardování pozic ISIS a rebelů v Sýrii
Foto: Reprofoto YouTube

Damašek - Ve východní části Halabu je až 600 lidí zraněných v bojích. Naléhavě potřebují evakuaci, apeluje zástupce zmocněnce OSN pro Sýrii Ramzí Azzadín Ramzí.

Spojenci syrské armády oznámili dobytí tábora Handarát na severu Halabu. Ofenziva proti tamním čtvrtím ovládaným povstalci trvá od minulého týdne.

V úterý armáda se svými spojenci otevřela několik front, jedna z nich byla právě v oblasti Handarátu. Zástupce povstalců dnes zprávu o dobytí Handarátu potvrdil. Řekl, že je to už podruhé a že syrská armáda se tohoto místa zmocnila také v sobotu, ale povstalci ho protiútokem dobyli zpět. Podle syrské organizace ochránců lidských práv (SOHR) se v okolí místa stále bojuje.

Ve východní části města jsou k dispozici jenom tři desítky lékařů na 250.000 obyvatel. Při středečních náletech byly poškozeny dvě nemocnice.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura prohlásil, že je těžké obnovit mírové rozhovory, když "všude dopadají bomby". "Někteří se domnívají, že mohou Halab dobýt bombardováním jeho východní části, ale tak to není. K míru se nelze dostat rozbombardováním cesty k němu vedoucí. Jsme svědky porušení dohody, která byla základem pro novou etapu," uvedl de Mistura po setkání s papežem Františkem.

Témata:  Sýrie OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:31

Extrémní počasí už není priorita? Boj s ním EU odkládá

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.