Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bouře Matthew zesílila na hurikán, Kolumbie a Jamajka už vydaly varování

Hurikán
Hurikán
Foto: NASA

Miami - Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) dnes oznámilo, že tropická bouře Matthew dnes nad Karibským mořem zesílila až na hurikán třetí kategorie. Už ve středu si Matthew vyžádal jednu oběť. Na ostrově Svatý Vincent v Malých Antilách při bouři zahynul šestnáctiletý chlapec.

Vítr, který živel doprovází, dosahuje rychlosti 185 kilometrů za hodinu. Hurikán by mohl v pondělí ráno místního času zasáhnout východní část Jamajky.

Matthew se dnes ve 20:00 SELČ nacházel asi 140 kilometrů severně od Punta Gallinas na severním cípu Kolumbie a 765 kilometrů jihovýchodně od jamajské metropole Kingstonu. 

 

Zdroj: YouTube

Pohybuje se západním až jihozápadním směrem rychlostí 19 kilometrů za hodinu.

Kolumbijská vláda už vydala varování před hurikánem na území poblíž hranice s Venezuelou. Na pozoru by měli podle NHC mít také obyvatelé Venezuely, Jamajky, Haiti, Dominikánské republiky a Kuby.

I Jamajka už aktivovala činnost národního bezpečnostního střediska a premiér Andrew Holness svolal mimořádné zasedání parlamentu, který by měl rozhodnout o přípravách na příchod živlu. Na východě ostrova by mohlo napršet až 20 centimetrů vody. Lze proto očekávat záplavy a sesuvy půdy. Povodně zřejmě postihnou i metropoli Kingston.

Témata:  bouře hurikán Kolumbie

Související

Aktuálně se děje

7. června 2025 8:51

Napětí v královské rodině stoupá: Jak se ke sporu Harryho s Karlem III. staví Camilla?

Královna Camilla se vědomě distancuje od vyhroceného sporu mezi princem Harrym a králem Karlem III. Zdroje blízké britské královské rodině uvedly, že Camilla se do konfliktu mezi svým manželem a jeho mladším synem nevměšuje, i když se situace nadále komplikuje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy