Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN varuje: Halab je peklo na zemi: Civilisté neuvěřitelně trpí

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Damašek - Nálety syrského a ruského letectva na povstalecké čtvrti v Halabu pokračovaly také dnes. Zdravotní systém je téměř zničen a civilisté dle OSN čelí mimořádným krutostem.

Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) se útoky soustřeďují na několik východních předměstí a také na sever města. "Když se jim podaří je dobýt, zůstane povstalcům jenom malá část města na jihozápadě Halabu," sdělil Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.

Šéfa humanitárních operací OSN Stephen O'Brien označil dění v Halabu "za peklo na zemi" a důrazně požádal o akci, která boje zastaví. "Zdravotnický systém na východě města je téměř zničen, postupně jsou zasahovány všechna zdravotnická zařízení," řekl.

Na východě města je asi 250.000 lidí, mezi nimi pravděpodobně až 100.000 dětí. Podle OSN je tato část největšího syrského města vystavena "největší humanitární katastrofě, která byla kdy v Sýrii zaznamenána".

Z největší nemocnice jsou po bombardování trosky:

Boje v Halabu trvají od minulého čtvrtka a podle dostupných informací v nich zemřelo přes 330 lidí. Možnost politického řešení se vzdaluje spory mezi Ruskem a USA, které podporují opačné strany konfliktu.

Rusko tvrdí, že USA nedokázaly přinutit umírněnou opozici oddělit se viditelně od islámských extremistů. Washington je naopak toho názoru, že současné intenzivní bombardování, kterého se účastní i Rusové, nahání umírněné odpůrce Damašku do náručí teroristických skupin.

Témata:  Sýrie OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:31

Extrémní počasí už není priorita? Boj s ním EU odkládá

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.