Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tající led odkrývá děsivé tajemství: Utajovanou vojenskou základnu v Grónsku

Arktida
Arktida
Foto: NASA

Kodaň - Globální oteplování přidělává vrásky na čele tajným službám. Tání ledovců v Grónsku může způsobit, že světlo světa spatří tajná základna, která měla americkým raketám umožnit zasáhnout území SSSR.

Podle studie zveřejněné v časopise Geophysical Research Letters by podle toho, jak se dnes věci mají, měla být základna pozvolna odkrývána od roku 2090, ačkoli její tvůrci doufali, že bude odpočívat pod kryosférou na věčné časy. "Nikdo nepomyslil na to, že by se základna dostala na povrch, ale svět se změnil," uvádí expert na ledovce William Colgan.

V roce 1959 vyhloubil tým techniků americké armády Camp Century asi 200 kilometrů východě od americké letecké základny v Thule. Oficiálně šlo o to, aby byly v Arktidě vybudovány výzkumné laboratoře. Byly proraženy tunely, kde se skrývaly výzkumné laboratoře, nemocnice, kino i kostel. To vše napájel malý jaderný reaktor.

O tři roky později americká armáda svěřila svému generálnímu štábu projekt Iceworm, podle něhož měly být ve stejném místě zřízeny galerie a v nich uskladněno 600 balistických střel. Začalo se s pracemi, ale inženýři zjistili, že led je živý, že se pohybuje a že hrozí zhroucení tunelů. Od projektu se v roce 1967 ustoupilo. Jaderný reaktor byl vyzdvižen, ale odpad tu zůstal.

Dnes sílí hlasy volající po vyčištění základny. Avšak náklady na vyhloubení věčně zmrzlé půdy a vyzdvižení odpadu spočívajícího ve více než 30 metrech hloubky by byly nesmírné.

Podle Williama Colgana se nedá dělat nic jiného než čekat... až ledy roztají. Grónský ministr zahraničí Vittus Qujaukitsoq prohlásil, že je znepokojen a odhodlán označit viníka. Po zveřejnění Colganovy studie Pentagon ujistil, že "uznává realitu změn klimatu a rizika, která z toho plynou".

Vědci, kteří studii připravovali, soudí, že případ Camp Century je zcela novým motivem politického napětí vyplývajícího z klimatických změn a mohl by být precedentem.

Kristian Hvidtfelt Nielsen z Aarhuské univerzity soudí, že o zodpovědnost by se měly podělit Washington s Kodaň. "Z morálního hlediska myslím, že povinnost zlikvidovat odpad mají jak Dánsko, tak Spojené státy. Američané základnu postavili a Dánové jim k tomu dali povolení," říká.

Témata:  globální oteplování Grónsko U.S. ARMY Arktida

Související

Aktuálně se děje

5. června 2026 19:21

Policie po nálezu části těla vznesla obvinění z vraždy. Hrozí až výjimečný trest

Policie po čtvrtečním nálezu části lidského těla na Sokolovsku obvinila zadrženou osobu z vraždy. V případu hrozí až výjimečný trest, soud bude rozhodovat o vazebním stíhání podezřelého člověka. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Zatmění Slunce, ilustrační fotografie.

Zatmění Slunce se blíží. Vše, co o něm potřebujete vědět

Letos 12. srpna nastane úplné zatmění Slunce, které po více než dvou letech nabídne jedinečnou nebeskou podívanou. Tento úkaz se objevuje ve chvíli, kdy Měsíc projde mezi Sluncem a Zemí, čímž na naši planetu vrhne stín a v určitých oblastech světa kompletně zablokuje sluneční svit. Úplné zatmění, při němž obloha na moment zcela ztmavne, budou moci sledovat pozorovatelé v částech Grónska, na Islandu, v severním Španělsku a v severovýchodním Portugalsku. Obyvatelé ostatních částí Evropy, Afriky a Severní Ameriky pak uvidí zatmění částečné, kdy Měsíc zakryje pouze část slunečního disku.