Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Humanitární konvoj OSN byl v Sýrii zničen při náletu. Dokazují to satelitní snímky

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Damašek - Humanitární konvoj OSN byl v Sýrii zničen při náletu, dokazují satelitní snímky. Při zářijovém úderu ze vzduchu zemřelo 20 lidí.

USA z útoku viní Rusko, které vinu odmítlo a také zpochybnilo, že na konvoj zaútočila letadla. V konvoji vyslaném OSN a Červeným půlměsícem bylo asi 30 kamionů; 18 z nich bylo zničeno včetně nákladu.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun minulý týden oznámil, že OSN nechá incident vyšetřit. Lars Bromley z agentury OSN UNOSAT dnes v Ženevě sdělil, že z analýz satelitních záběrů vyplývá, že "to byl nálet". "Myslím, že to potvrdilo také mnoho jiných zdrojů," řekl Bromley.

Útok na konvoj byl poslední ranou příměří, které Rusko s USA dojednaly pro Sýrii 9. září. Právě 19. září syrská armáda klid zbraní vypověděla a začalo se znovu bojovat.

Nejtěžší boje jsou v Halabu. Podle dnešních zpráv se bojuje také u syrsko-turecké hranice. Na vesnici, kterou kontrolují radikálové z Islámského státu (IS), útočí turecká letadla a stroje mezinárodní koalice vedené USA. Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) tam dnes zemřelo 19 civilistů.

Témata:  Sýrie OSN (Organizace spojených národů) Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

4. prosince 2025 18:02

4. prosince 2025 16:46

4. prosince 2025 8:24

Nejlepší rozhodnutí nemocného Patrika Hezuckého. Zůstává v nemocnici

Turbulentní je v posledních hodinách dění kolem Patrika Hezuckého. V nemocničním pokoji se střídají blízcí a kolegové z rádia, parťák Leoš Mareš dokonce setrval u lůžka a chyběl v ranním vysílání rádia. Nejnovější informace hovoří o tom, že Hezucký zůstane v nemocnici i nadále. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Federica Mogherini

Mogheriniová rezignovala po obvinění z podvodu

Bývalá vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogherini rezignovala na svou funkci rektorky College of Europe. K tomuto kroku došlo poté, co byla jmenována podezřelou v rámci vyšetřování podvodu spojeného s údajným zvýhodňováním při udělování zakázky na diplomatické vzdělávání financované z fondů EU. Své rozhodnutí oznámila ve čtvrtek po zasedání výkonného výboru College.