Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko chystá v Sýrii tajný plán? Expertka prozradila víc

Ruské bojové letectvo v Sýrii
Ruské bojové letectvo v Sýrii
Foto: mil.ru

Rusko a Spojené státy se vrátily k diplomatickému patu v Sýrii, připomíná Sarah Lainová v komentáři pro server CNN. Expertka na ruský a euroasijský prostor působící v londýnském Royal United Services Institute v něm dodává, že situace potvrzuje, že i když je v principu dosaženo dohody, neexistuje garance jejího naplnění, jelikož obě strany mají příliš odlišné pohledy na angažmá v syrské válce, což ostatně vedlo k přerušení styků ze strany USA a nevyhnutelné odvetě Ruska.

Zuří USA i Rusko

Spojené státy jsou rozzuřené, jelikož existují důkazy naznačující, že ruská munice dopadá na civilní oblasti a nemocnice, přičemž Damašek navíc nezajistil přístup humanitární pomoci do obležených oblastí, konstatuje Lainová. Připouští, že není zcela zřejmé, jak proběhl útok na humanitární konvoj u Aleppa, ale organizace Bellingcat nabídla vysvětlení, proč pravděpodobně šlo o letecký útok, přičemž v oblasti se v té době pohybovalo ruské letadlo.  

"Rusko to možná nechápe, ale jeho bezprostředně obranná pozice a následné nabízení vlastních četných a rozporných teorií o tom, co se stalo, zvyšuje podezření, že neříká pravdu, bez ohledu zda tomu tak je, či není," míní expertka.    

Rusko podle odbornice zase zuří kvůli tomu, že ani Spojené státy nedodržely svou část dohody a neoddělily teroristické skupiny od umírněné opozice. Jasné vymezení území, která kontroluje Islámský státy, Fronta an-Nusrá a opoziční skupiny, bylo podle textu rusko-americké dohody, kterou se ruské ministerstvo zahraničí rozhodlo zveřejnit, prioritní, podotýká Lainová.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Rusko se obává, že USA se záměrně vyhýbají takovému kroku, aby si udržely páky na syrského prezidenta Bašára Asada, soudí expertka. Dodává, že především oddělit Frontu an-Nusrá je obtížné, jelikož je promíchaná s opozičními skupinami, tudíž lze jen spekulovat, jak si Washington představoval realizaci dohody. "Proč Rusko opakovaně toto využívá k ospravedlnění bombardování civilních cílů syrským vládním a ruským letectvem, je však nejasné," doplňuje odbornice.

Právě z důvodu, že důvěra poklesla na nové minimum, USA se rozhodly pozastavit rozhovory s Ruskem ohledně Sýrie, připomíná Lainová. Konstatuje, že Rusko naopak ze selhání dohody viní Spojené státy.

"Skutečně se Rusko tak zajímalo o naplnění dohody o příměří vyjednané minulý měsíc? Nebo šlo pouze o diplomatický obrat s cílem být viděn jako zprostředkovatel míru po boku USA?" klade si otázky expertka. Za pravděpodobné považuje, že Rusko mělo na dohodě, která alespoň zahájila posun směrem ke konci konfliktu, zájem, ale postupy a cíle Ruska a USA jsou příliš odlišné a zároveň vzájemně protichůdné.   

Rusko se zase chytilo západního pokrytectví a západních tvrzeních o zahraniční politice vůči Blízkému východu založené na vyšší morálce, přičemž je hodlá zpochybnit, domnívá se odbornice. Poukazuje, že nejen Rusko, ale většina pozorovatelů bude skeptická ohledně toho, kolik důvěry mohou Spojené státy vložit ve změť skupin, které považují za umírněnou opozici.       

Klíčovým cílem Ruska v syrském konfliktu je také demonstrovat, že válka neposlouží k tomu, co Moskva považuje za západní posedlost demokratizací, tedy odstavováním brutálních vládců coby prostředku, kterým lze řešit řešení problémy na Blízkém východě, pokračuje analytička. Deklaruje, že západní mantra "Asad musí odejít" ilustruje, že obě stran po většinu syrské války mluvily zcela jinak. "To znamená, že Rusko cítí potřebu podpořit Asada a syrskou vládu alespoň krátkodobě, ale tímto jednáním udržuje klíčový problematický bod pro jakékoliv politické rozuzlení," dodává Lainová.

Co Rusko vlastně chce?

Situace staví Rusko i USA do prekérní pozice, uvádí expertka. Vysvětluje, že ani jedna strana sama nedokáže skutečně a definitivně v konfliktu zvítězit, ale zároveň se zdá, že nemohou ani nalézt cestu ke spolupráci.          

"S ohledem na to, jako frustrující byla ruská reakce na prostou otázku přístupu humanitární pomoci a na první pohled úmyslného bombardování nemocnic, lze tvrdit, že míč je nyní na ruské straně hřiště," deklaruje Lainová. 

Zároveň existují některé náznaky - například sankce uvalené na Rusko kvůli jeho akcím na Ukrajině a vlažná reakce Moskvy na ně - že Kreml nehodlá ponechat Spojeným státům žádný diplomatický prostor, domnívá se analytička. Jako příklad aktuálního ruského uvažování uvádí pondělní oznámení, že pozastavuje dohodu o omezení zbrojních arzenálů kvůli americkým "nepřátelským akcím" vůči Rusku.    

Rusko chce v Sýrii bojovat dle svých vlastních pravidel, které jsou ale v rozporu s těmi americkými, konstatuje Lainová. Dodává, že americkým odchodem od jednacího stolu bude mít Rusko ještě větší zájem než kdy předtím neztratit v Sýrii jakkoliv půdu pod nohama, včetně kompromisu o možných řešeních. "Nejpravděpodobnější je, že zůstane na Spojených státech, aby otevřely dveře, pokud se mají rozhovory o nějakém řešení obnovit," uzavírá odbornice.    

Témata:  ruské angažmá v Sýrii Sýrie USA

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 20:01

Důchody slavných: Jiří Krampol platil daně jako kráva, aby se jednou pořádně rozčílil

Jiří Krampol je důchodem už nějaký ten pátek, ale potrpí si na tom, že je pracujícím důchodcem. Nemá totiž žádný problém říct, že z důchodu od státu by neuměl vyžít. Hlasitě také naznačil, že za daně, které v průběhu let odvedl, by si uměl představit vyšší penzi. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy