Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novým generálním tajemníkem OSN bude Guterres, Valné shromáždění rozhodlo jednomyslně

OSN
OSN
Foto: Pixabay

New York - Valné shromáždění OSN dnes jednomyslně schválilo portugalského expremiéra Antónia Guterrese novým generálním tajemníkem Organizace spojených národů.

Guterres se funkce na příštích pět let po odcházejícím šéfovi nejvýznamnější mezinárodní organizace Pan Ki-munovi ujme od 1. ledna.

Schválení Guterrese ve Valném shromáždění, které má 193 členů, se očekávalo, neboť na počátku října při tajném hlasování Rady bezpečnosti OSN jeho kandidaturu nevetoval žádný ze stálých členů rady.

O vrcholnou funkci měl zájem i slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák, který v tajném hlasování v Radě bezpečnosti skončil druhý.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) António Guterres

Související

Aktuálně se děje

27. ledna 2026 18:57

Čím Macinka vyhrožoval Pavlovi? Nechce ho kvůli Turkovi pustit na summit NATO

Šéf diplomacie Petr Macinka na tiskovém brífinku, kam nebyla vpuštěna část médií, odmítl obvinění z vydírání hlavy státu. S ironickým podtónem se omluvil veřejnosti, že musí sledovat jeho osobní rozepři s prezidentem, a zdůraznil, že jeho kroky jsou legální. Podle něj jde o běžné politické vyjednávání s Petrem Pavlem, který se podle Macinky stal aktivním politikem a musí se naučit v tomto prostředí pohybovat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Hodiny posledního soudu

Hodiny posledního soudu se posunuly. Svět je nejblíže ke globální katastrofě v celé historii

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) se posunuly na 85 sekund do půlnoci, což je nejblíže ke globální katastrofě v celé jejich historii. Odborníci z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, kterou po druhé světové válce založili vědci jako Albert Einstein nebo Robert Oppenheimer, varují před bezprecedentním nárůstem rizik. Lidstvo se podle nich ocitlo v bodě, kdy agresivní nacionalismus a selhání politických elit urychlují cestu k apokalypse způsobené jadernými zbraněmi, klimatickou krizí a nekontrolovanými technologiemi.