reklama

Panamské dokumenty odhalily, že Cameronův otec měl v daňových rájích fond s názvem Blaimore Holdings. Nyní britský premiér přiznal, že v něm měl v minulosti ziskový podíl. Ten však v roce 2010, ještě než se stal premiérem a po smrti svého otce, prodal za 31 500 liber. 

"Zaplatil jsem daň z příjmu z dividend, ale zisk zde existoval. Byl však menší, než kolik činil příspěvek na daňi z kapitálových zisků, takže jsem neplatil daň z kapitálových výnosů, ale jinak to podléhalo všem daním ve Velké Británii podle normálních způsobů," řekl Cameron v rozhovoru pro ITV. Dodal, že chce být otevřený, neboť nemá co skrývat.

Po odhalení dokumentů mluvčí Downing Street uvedli, že se jedná o soukromou záležitost, později vydali prohášení popírající, že by britský premiér profitoval či hodlal v budoucnu profitovat z offshorového fondu. Nyní však přiznal, že v minulosti v něm měl podíl, který v roce 1997 koupil za necelých 12500 liber.

V rozhovoru pro ITV news však odmítl, že by Blaimore Holdings založená v roce 1980 jeho otcem vznikla za účelem vyhnutí se daní a píše se o tom nespravedlivě. Na svého otce je prý hrdý a špatně nese fakt, že je jméno jeho otce "vláčeno bahnem." Mnozí se však pozastavují nad tím, proč trvalo tak dlouho, než takto vystoupil a hovoří se o tom, zda bude muset rezignovat či nikoliv.

reklama