Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Asad deportuje extremisty a povstalce do Idlibu. Plánuje jejich pozdější masakr?

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
Foto: presidentassad.net

Damašek - Syrský prezident Bašár Asad prosazuje v rámci občanské války politiku uzavírání lokálních příměří. Jeho armáda deportovala do severozápadní provincie Idlib již tisíce povstalců a stoupenců opozice.

Jak napsala agentura AP, smyslem je soustředit bojovníky daleko od Damašku v místě, kde budou moci být zničeni později.

V Idlibu jsou radikálové s vazbami na Al-Káidu i vyznavači jiných směrů extremistické ideologie. Většina z nich přijala kapitulaci a přijela i s rodinami z Homsu a damašských předměstí.

"Vláda chce lidi psychologicky připravit na to, že Idlib bude něco jako syrský Kandahár," domnívá se novinář Ibráhím Hamídí, který píše pro list Al-Haját. Afghánská provincie Kandahár byla v letech 1996 až 2001 baštou vlády radikálního Talibanu.

Idlib je jedinou syrskou provincií, kde až na dvě malé šíitské vesnice nepůsobí radikální Islámský stát ani vládní jednotky. Sousedí s Tureckem, který je spojencem syrských povstalců, a s přímořskou Latákíjí, baštou vládních sil. Právě porážka armády v Idlibu v létě 2015 přiměla Rusko zahájit intervenci do Sýrie. Opozice se obává, že pod záminkou, že provincie je hlavním sídlem Fronty dobytí Sýrie, ruská letadla jednoho dne provedou na Idlib kobercový nálet.

Idlib je základnou i pro opozici, která chce sesadit Asada. Málik Rifáí nedávno přišel do Idlibu z Daráji a svůj nynější život považuje za pětihvězdičkový ve srovnání s tím na damašském předměstí, kde bylo obtížné sehnat jídlo. Sousedství s Tureckem umožňuje pravidelné zásobování nejen potravinami, ale také zbraněmi. Rifáí žije z úspor v bytě s několika přáteli. Další jsou ve stanech nebo betonových domech vybavených nejnutnějším nábytkem. Vydělávají si jako řidiči taxi nebo autobusů, jako organizátoři distribuce pomoci anebo se připojují k povstaleckým skupinám, které platí mzdy.

Právník Usáma abú Zajd upozornil, že do Idlibu přijíždí také mnoho civilistů a že cílem vlády je převézt je co nejdál od jejich původních bydlišť. Množství bojovníků ze skupin svázaných s Al-Káidou bude podle abú Zajda pro Asada v budoucnu záminkou pro to, aby boje v Idlibu vydával za boje proti terorismu.

Témata:  Sýrie Bašár Asad ruské angažmá v Sýrii

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 13:46

Británie je připravena na válku. Pokud Putin zaútočí na Evropu, budeme bojovat

Velká Británie je připravena okamžitě reagovat na případnou ruskou agresi proti dalším východoevropským zemím, uvedl podle CNN zástupce britského náčelníka generálního štábu Rob Magowan.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy