Praha/Washington - S příchodem Donalda Trumpa do Bílého domu může nastat změna postoje Spojených států k Rusku, domnívají se analytici. Neshodnou se však v tom, co čeká Severoatlantickou alianci.
"Je znepokojující fakt, že Donald Trump se vyjadřuje poměrně pozitivně o (ruském prezidentovi) Vladimiru Putinovi, chce s Ruskem spolupracovat. Což by naopak jenom zdůraznilo to, že celá struktura NATO by byla oslabena," řekl ČTK analytik Asociace pro mezinárodní otázky Petr Boháček.
Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů také připomíná, že se Trump v kampani vyjadřoval o Rusku i o Putinovi pozitivně, což by se mohlo přenést i do jeho prezidentství. "Možná bude menší důraz na konfrontaci (s Ruskem)," uvedl. "Nemyslím, že by došlo k nějak dramatickému oslabení transatlantické vazby. Asi lze očekávat, že bude tlačit na ostatní státy, aby se více podílely na společné obraně a aby všechno nenechávaly jenom na Spojených státech," doplnil však.
Podle Boháčka s Trumpem hrozí i posílení tendencí Washingtonu k izolaci před světem. "Narušení spojeneckých závazků ze strany Ameriky může destabilizovat několik regionů a izolacionistická politika by jednoznačně omezila jejich sílu a jejich možnost ovlivňovat dění ve světě," varoval.
Boháček také podotkl, že vítězství Trumpa je velké překvapení. "Jenom to dokazuje neschopnost v posledních letech jak v Británii, tak v Kolumbii předpovídat výsledky voleb," přirovnal americké volby k letošním referendům.
Pro Eichlera není překvapením samotný výsledek prezidentských voleb, ale už to, jací kandidáti uspěli. "Nebyli tam zrovna nejsilnější kandidáti. Když si vzpomeneme třeba před osmi letech, kdy byl (současný prezident Barack) Obama a proti němu (senátor John) McCain, tam to bylo o spoustě důležitých myšlenek. A tato kampaň nebyla tolik o velkých myšlenkách," řekl.
Šéf NATO Trumpovi připomněl, že v alianci jsou přátelé USA
Ke zvolení prezidentem Spojených států blahopřál Trumpovi generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Trump před volbami, v nichž nyní porazil demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, zpochybnil plnění amerických závazků vůči evropským spojencům, kteří podle něj alianci přispívají jen málo. Znepokojil tím především malé pobaltské členy NATO, kteří se obávají agresivního ruského souseda.
Stávající administrativa prezidenta Baracka Obamy opakovaně spojence ujišťovala o trvalé platnosti amerických spojeneckých závazků. Jednoznačně to například na letním summitu NATO ve Varšavě uvedl sám Obama.
Stoltenberg dnes zdůraznil, že americká vůdčí role v NATO je stejně důležitá jako vždy. "Čeká nás další práce," podotkl Stoltenberg s tím, že se těší na setkání s Trumpem a diskusi o dalším postupu příští rok na summitu aliance v Bruselu. Vrcholnou schůzku NATO plánuje v prvních měsících roku 2017, kdy má být v belgické metropoli otevřena nová alianční centrála.
Témata: Donald Trump, NATO (Severoatlantická aliance), Rusko
Související
26. listopadu 2024 8:41
25. listopadu 2024 16:01
25. listopadu 2024 11:53
24. listopadu 2024 8:44
23. listopadu 2024 17:42
23. listopadu 2024 11:51