Washington - Demokratka Hillary Clintonová zůstává podle agentury AFP ženou s nikdy neuspokojenými ambicemi. V roce 2008 ji v souboji o Bílý dům porazil Barack Obama a nyní se situace zopakovala, když jí prezidentský post "vyfouknul" republikán Donald Trump.
V lednu se jí jeden novinář zeptal, zda Američanům vždy říkala pravdu. "Vždy jsem se o to snažila," odpověděla demokratická kandidátka do Bílého domu. Jiné méně opatrné politické osobnosti by zřejmě bez váhání odpověděly ano. Avšak Hillary Clintonová, původně právnička, váží každé slovo, aby jí to někdy nebylo možné vyčíst jako chybu. A tato obojakost stála dnes demokraty Bílý dům v historické porážce, která otřásla celým světem.
Zpětně se zdá být snadné odhalit příčiny tohoto nedostatku důvěry, která se během tří desetiletí veřejného života zvětšovala.
Byla to především nedůvěra obyvatel Arkansasu v 70. letech, kdy byl její manžel Bill guvernérem a první dáma si postavila hlavu, že si ponechá své dívčí jméno Rodhamová a že bude pokračovat v kariéře advokátky. Milovala skutečně svého manžela? Co tajila tato dáma ze středozápadu, poněkud hippie?
Nakonec přijala jméno Clintonová. Avšak již tehdy tato příliš moderní a příliš ambiciózní žena nezapadala do konzervativní společnosti amerického Jihu.
Pak se její manžel pustil do boje o Bílý dům a zde znovu tato brilantní žena, na niž byl pyšný, slibovala voličům "dva za cenu jednoho". To bylo na jedné straně předností, ale na druhé straně zátěží. Předností to bylo, když hájila svého muže, obviněného v roce 1992 z cizoložství, jako zátěž se to projevilo, když se zdálo, že pohrdá ženami v domácnosti. Clintonová tehdy prohlásila, že raději pracuje, než aby zůstala doma a pekla buchty.
Ve Washingtonu nová první dáma znovu znepokojovala. Jako nejvlivnější poradkyně Billa Clintona se stala součástí prezidentova křídla a jeho nejbližších pomocníků. Jiné první dámy zůstávaly v East Wing.
Hillary Clintonová se pustila do reformy systému zdravotnictví. Znala problematiku, tvrdě pracovala a vydobyla si úctu dokonce i u republikánů v Kongresu. Ale během měsíců se reforma rozpadla a nepřátelé Clintonové začali připomínat, že Hillary je nepružná a neobratná. Tento hořký neúspěch byl jejím prvním velkým politickým traumatem.
Vrchol její popularity přišel koncem roku 1998, kdy se jí dostalo veřejného pokoření při aféře s Monikou Lewinskou. Bylo to naposledy, co s ní Američané cítili.
V roce 2000 byla zvolena do Senátu a v roce 2002 hlasovala pro povolení zahájit válku v Iráku. V prezidentských volbách roku 2008 se ucházela o nominaci za Demokratickou stranu, kterou posléze získal vítěz voleb Barack Obama.
Bohužel se dopustila osudové chyby, že pro svou úřední korespondenci používala soukromý server a e-mailový účet, čímž se prohřešila proti pokynům ohledně bezpečnosti a archivování oficiální komunikace. Tato aféra přerostla ve skandál. Její přátelé dosvědčovali její upřímnost. Její volební tým vyprodukoval řadu videí, dojemných i bláhových. Nic se však nedá dělat, Američané dnes ukončili éru manželů Clintonových.
Témata: Hillary Clintonová, volby v USA
Související
20. srpna 2020 8:12
8. června 2020 14:57
7. března 2020 9:31
22. ledna 2020 12:21
19. října 2019 8:57
9. října 2019 12:42