Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarsko zuří: Za migranty si můžeme sami, a nic s tím neděláme

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Budapešť - Maďarsko, které je známé svým odmítavým postojem k migrantům, tvrdí, že vlastní nečinností jsme si migranty na starý kontinent pozvali sami. Navíc se prý nikdo nesnaží krizi vyřešit.

Tím, že Evropská unie nedokáže ochránit své hranice, vysílá signál o své slabosti. To si migranti vykládají jako pozvánku, řekl v maďarské veřejnoprávní televizi M1 poradce předsedy maďarské vlády pro vnitřní bezpečnost György Bakondi.

"V rovině prohlášení každý souhlasí s tím, že vnější hranice Unie je třeba chránit. Ale v zájmu ochrany se prakticky neděje nic," varuje poradce, který v této věci vnímá určitý rozpor mezi slovy a skutky.

Podle agentury MTI Bakondi uvedl, že vzniklo několik správných nápady i rozhodnutí, mnohdy se v nich ale objevil nějaký prvek, který celý proces vrátil zpět.

Jako příklad uvedl zřízení 1500členné pobřežní stráže. Nakonec se ale ukázalo, že z tohoto počtu příslušníků má za úkol střežit hranice pouze necelých 500.

Maďarský premiér Viktor Orbán chtěl za každou cenu odmítnout kvóty Evropské komise týkající se počtu migrantů rozdělených mezi jednotlivé země. V tom ho ale nepodpořili jak občané, tak ani parlament.

Maďarský premiér inicioval referendum o kvótách, které se konalo 2. října. Platný hlas odevzdalo 41,32 procenta a proti kvótám se vyjádřilo 98,36 procenta. Volební účast však byla nízká a Orbán proto prosazoval změnu ústavy. Ani k té ale nedošlo.

Poslanci maďarského parlamentu totiž odmítli navrhovanou novelu ústavy. Pro návrh premiéra Viktora Orbána, který souvisel s referendem proti přistěhovaleckým kvótám, hlasovalo pouze 131 poslanců vládního bloku Fidesz-KDNP.

Témata:  uprchlíci Maďarsko

Související

Aktuálně se děje

2:18

Důchody slavných: Kolik bere Michal David? Hitmakerovi jde o princip

Michal David letos dosáhl věku, kdy se z něj stává důchodce, i když je ve formě, jakou dlouho neměl. Není proto divu, že s hudební kariérou končit nehodlá. Důchodové peníze od státu si přesto chce nechávat. Jde prý o princip. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy