Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obama kritizoval země NATO, které nedávají na obranu dost peněz

Barack Obama, americký prezident
Barack Obama, americký prezident
Foto: kremlin.ru

Atény - Americý prezident Barack Obama dnes na tiskové konferenci v Aténách po boku řeckého premiéra Alexise Tsiprase kritizoval země NATO, které nevydávají na svou obranu dohodnutá dvě procenta svého hrubého domácího produktu.

Spojené státy už roky nesou hlavní tíži výdajů NATO a stále silněji volají po vyšším podílu Evropy na její vlastní obraně. Kritikou takzvaných černých pasažérů, kteří vydávají méně na obranu, než by měli, nešetřil v předvolební kampani ani zvolený americký prezident Donald Trump, který se ujme funkce 20. ledna 2017.

Přes dvě procenta HDP investují kromě USA (3,6 procenta) a Řecka (2,4) ještě Británie (2,2) a Estonsko (2,16). Této hranice se letos snaží udržet také Polsko, vyplývá z údajů bruselské centrály NATO.

Česká republika je s více než jedním procentem HDP na 22. místě z 28 zemí aliance, a to za Itálií a před Maďarskem.

Řecko po finanční krizi, která vypukla v roce 2008 a kvůli které nebylo s to splácet své horentní dluhy, zažilo nejhorší hospodářský propad od druhé světové války. Výměnou za tvrdá úsporná opatření od roku 2010 obdrželo od zahraničních partnerů tři záchranné programy.

Témata:  Barack Obama Alexis Tsipras NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.