Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská unie lituje ruského rozhodnutí nepřistoupit k ICC

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Brusel - Evropská unie lituje ruského rozhodnutí nepřistoupit k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). V prohlášení to dnes uvedla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová s tím, že unie tuto instituci trvale podporuje.

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu rozhodl, že Moskva nepodepíše takzvaný Římský statut, tedy zakládající smlouvu ICC.

Mogheriniová připomněla, že Rusko má jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN "zvláštní odpovědnost" za to, že se viníci nejzávažnějších zločinů z pohledu mezinárodního společenství nevyhnou své odpovědnosti. ICC je podle unie klíčovou institucí, která může pomoci lidem dosáhnout spravedlnosti u nejvážnějších zločinů tam, kde to není možné na národní úrovni.

ICC je první stálý nezávislý mezinárodní trestní tribunál. Sídlí v nizozemském Haagu a jeho úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů po celém světě. Může vydávat mezinárodní zatykače a předvolávat účastníky řízení. Pravomoc ICC ale neuznává řada států, vedle Ruska jsou to například Spojené státy, Čína nebo Izrael.

Témata:  ICC EU Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.