Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vyloučení Le Pena ze strany platí, na sjezdy NF dál jezdit může

Paříž, ilustrační foto
Paříž, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Paříž - Francouzský soud dnes potvrdil vyloučení bývalého šéfa krajně pravicové Národní fronty (FN) Jeana-Marieho Le Pena ze strany.

Zároveň ale potvrdil jeho právo dál se účastnit sjezdů FN z pozice čestného předsedy. Soud zároveň nařídil straně zaplatit 15.000 eur (405.000 Kč) jako odškodné za to, že mu už rok bránila v této výsadě, uvedla agentura AFP. Soud straně uložil povinnost Le Pena na své akce zvát pod hrozbou pokuty 2000 eur za každé opomenutí.

Le Pen usiloval u soudu o plné navrácení členství a odškodné dva miliony eur (54 milionů Kč).

Le Pen byl ze strany, kterou založil v roce 1972, vyloučen kvůli opakovaným antisemitským výrokům. V minulosti proslul řadou extremistických výroků, mimo jiné o holokaustu. Například plynové komory, v nichž nacisté za druhé světové války povraždili několik milionů Židů, Le Pen opakovaně označil za "historický detail". Za tato slova byl již několikrát odsouzen k pokutě, například již v 80. letech a naposledy letos na jaře.

Le Pen vedl Národní frontu od jejího založení až do ledna 2011, kdy ho v čele strany nahradila jeho dcera Marine Le Penová. Dnes osmačtyřicetiletá politička, která patří k favoritům prezidentských voleb, ve snaze získat více voličů se od antisemitských a rasistických výroků svého otce distancovala. Prezidentské volby se budou konat příští rok na jaře.

Témata:  Jean-Marie Le Pen Národní fronta Francie

Související

Aktuálně se děje

15. srpna 2025 14:31

Pravda o zdraví Václava Neckáře. Zpěvákův bratr nechce lidem nic nalhávat

Jednou to už vypadalo, že veleúspěšná kariéra Václava Neckáře je u konce a zpěvák si bude užívat zaslouženého důchodu. On se ale v poslední době na pódia vrátil. Už u toho nicméně chybí jeho mladší bratr Jan, který se rozhodl otevřeně promluvit o zdravotním stavu staršího sourozence. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vladimir Putin a Donald Trump uspořádali po summitu na Aljašce tiskovou konferenci

Trump vs. Putin: Rozdělili si Ukrajinu?

Bývalý poradce Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton prohlásil, že na aljašském setkání bylo naprosto jasné, kdo z obou prezidentů získal převahu. Podle Boltona sice americký lídr neprohrál, ale Vladimír Putin jednoznačně zvítězil. Bolton poznamenal, že si Trump z jednání neodnesl nic kromě příslibu dalších schůzek.